Kijowski wystawiał faktury KOD-owi. JEST OŚWIADCZENIE

Mateusz Kijowski wystawiał KOD-owi faktury na rzecz prowadzonej przez siebie firmy - donosi Onet.pl. Chodzi o kwotę zbliżoną do 100 tysięcy złotych. Pieniądze miały pochodzić z funduszy członków i sympatyków ruchu. Sprawa jest niejednoznaczna, skrytykowali ją nawet niektórzy członkowie stowarzyszenia. Lider KOD wydał w tej sprawie oświadczenie. - Jestem w stanie rozliczyć się z każdej złotówki i każdej godziny poświęconej dla KOD-u. Być może zabrakło mi doświadczenia i ostrożności, ale zaręczam że nie ma w tej sprawie nieuczciwości - broni się Mateusz Kijowski.

Czy Mateusz Kijowski powinien przestać być liderem KOD-u?

Chodzi o sześć faktur z zeszłego roku, z okresu od marca do sierpnia, wystawionych spółce MKM, należącej do lidera KOD-u Mateusza Kijowskiego i jego żony Magdaleny. To firma zajmująca się doradztwem informatycznym. 

Dokumenty sprzedażowe miały dotyczyć przede wszystkim takich usług jak: obsługa domeny, strony internetowej czy tworzenie nowych serwisów w sieci. Opiewają one na kwotę 15 tys. 190 zł 50 gr każda, co w sumie daje ponad 91 tys. zł. 

"Lepiej się chronić własnymi rękami"

Sytuacja wydaje się bardzo niejednoznaczna i nieprzejrzysta. Kierownictwo Komitetu musi się tłumaczyć. 

- Te faktury są prawdziwe. Z tego co pamiętam, było ich chyba sześć. Wystawcą faktur była firma MKM Studio, a odbiorcą usługi był Komitet Społeczny "Komitet Obrony Demokracji" - stwierdził w rozmowie z Onetem Mateusz Kijowski, dodając, że jest to wynagrodzenie za usługi informatyczne, które świadczył na rzecz Komitetu. 

- Ustaliliśmy, że niezależnie od tego, ile prac wykonam, to faktury nie przekroczą pewnej określonej kwoty wynagrodzeń. Większość tych prac to były różnego rodzaju prace konserwacyjne, naprawcze, organizacyjne itd. Usługi zostały wykonane, faktury zostały wystawione, Komitet przelał pieniądze, uznając wykonanie tych prac, więc trudno stawiać tu jakieś zarzuty - zaznaczył. 

W wypowiedzi dla Onetu, Kijowskiego bronił jego pełnomocnik mec. Jarosław Szczepaniak. - Ustalenia przed wystawieniem faktur były takie, że kwoty, jakie wystawca faktury otrzyma co miesiąc, będą zawsze takie same. Umówili się na ryczałt. 

- Cóż nieetycznego było w tym, że Mateusz Kijowski zajął się ochroną informatyczną KOD-u w sytuacji, gdy Komitet mógł być narażony na wszelkiego rodzaju ataki? Lepiej mieć ochronę we własnych rękach - przekonywał. 

Nieprzejrzyste finanse

Pieniądze, które zarabiali Kijowscy pochodziły ze zbiórki publicznej, a więc z wpłat osób wspierających inicjatywę. Dziennikarze portalu dotarli do kilku działaczy KOD-u - zarówno szeregowych, jak prominentnych - pragnących zachować anonimowość. Zwracają oni uwagę na brak przejrzystości w temacie finansów stowarzyszenia. 

 - To były pieniądze z puszek, z wpłat internetowych, przekazywane przez sympatyków. To tym bardziej przykre. Trzeba będzie ich za to przeprosić - narzeka jeden z nich. - Mateusz zdawał się traktować pieniądze przekazywane firmie MKM Studio jako swoistą pensję - mówiło kolejne źródło Onetu.

Portal dotarł również do informacji, z których wynika, że Komitet Społeczny KOD (powołany do gromadzenia funduszy) udzielił w marcu 2016 roku jednorazowej zapomogi w wysokości 10 tys. brutto. Kijowski pozostawał bowiem wówczas formalnie bezrobotny. 

Chodzi oczywiście o głośną sprawę z niepłaceniem przez jednego z liderów opozycji świadczeń na rzecz byłej żony. Pojawiają się głosy, że rozgrywając sprawę finansów w ten sposób, chciał uniknąć ewentualnej konfrontacji z komornikiem i wymiarem sprawiedliwości. 

Członkowie KOD: To uderzy w nas

Wśród członków KOD-u dominuje przekonanie, że sprawa dość mocno nadwyręży społeczne zaufanie do ruchu. - Ta sprawa uderzy w cały ruch. Bo niestety te wszystkie faktury to prawda. Wykazaliśmy się kompletnym brakiem odpowiedzialności - przyznał w rozmowie z Onetem jeden z członków Komitetu.

Inny działacz dodał: - Jestem wściekły. Było wiadomo, że to wyjdzie. Mógł powiedzieć: słuchajcie, jestem bez pracy, poświęcam czas, muszę jakoś żyć. To by się spotkało ze zrozumieniem. Ale to nie może być wtedy "jakaś faktura", wypadałoby się umówić na jakąś umowę. No, tylko że Mateusz ma komornika i alimenty na głowie.

Onet próbował bezskutecznie skontaktować się ze skarbnikiem Piotrem Chaborem. Na rozmowę z tym medium początkowo nie była chętna Magdalena Kijowska, w końcu jednak postanowiła stanąć w obronie męża: - Czy miał szukać kogoś, kto wystawi lewe faktury i samemu pobierać lewe pieniądze? Przecież to absurd. Firma wystawiła faktury za usługi, które wykonywał - tłumaczyła dziennikarzom portalu. 

Kijowski wydał oświadczenie

Oto jego pełna treść:

"Zanim w moim życiu zdarzył się KOD pracowałem jako informatyk. Jak każdy wniosłem do ruchu swoje doświadczenia, umiejętności i zawód. KOD wypełnił niemal całe moje życie, dzień dzieliłem pomiędzy KOD-em na ulicy, a KOD-em w komputerze.Od samego początku dla KOD-u najważniejsza była jego internetowa sprawność i bezpieczeństwo. Moja spółka zaczęła świadczyć usługi na rzecz ruchu. Nigdy nie była to pensja, co najwyżej zwrot kosztów części ponoszonej pracy. Jestem w stanie rozliczyć się z każdej złotówki i każdej godziny poświęconej dla KOD-u. Być może zabrakło mi doświadczenia i ostrożności, ale zaręczam że nie ma w tej sprawie nieuczciwości. Błędem było pewnie połączenie ról lidera i usługodawcy dla KOD. Ale z każdej z tych ról wywiązałem się uczciwie.Atak na mnie traktuję jako kolejną prowokację. W ciągu 13 miesięcy działania KOD-u rzekomo miałem na komputerze zdjęcia pedofilskie i miałem uczestniczyć aferze korupcyjnej w PZU. Zostało wyjaśnione, że oba te zarzuty były nieprawdziwe. Teraz jednocześnie wiele redakcji dostało dokumenty i na ich podstawie dokonuje pochopnych ocen.Nieprzypadkowo materiały zostały upublicznione w momencie rozpoczęcia cyklu wyborczego w KOD-zie. Zapewne z intencją, by zaszkodzić i KOD-owi. Wierzę, że będzie inaczej, że zbliżające się wybory w KOD-zie w demokratyczny sposób zweryfikują mój mandat do pełnienia obowiązków przewodniczącego".

RadioZET.pl/Onet.pl/MP

Więcej: