Orionidy 2016: o której i jak obserwować deszcz meteorytów?

Orionidy 2016: o której godzinie i jak najlepiej obserwować deszcz spadających gwiazd? Meteoryty z roju Orionidów będą widoczne jeszcze tylko do 7 listopada, a maksimum dziś - w nocy 21.10. Jak obserwować to wyjątkowe zjawisko?

Maksimum spadających Orionidów to wyjątkowe zjawisko na niebie, podczas którego obserwować można nawet 30-50 spadających gwiazd w ciągu godziny (choć są to wartości tylko przybliżone). Z pewnością deszcz Orionidów jest wart zobaczenia - o ile oczywiście pozwoli na to stan październikowego nieba.

Orionidy 2016: gdzie ich szukać na niebie?

Rój Orionidów związany jest bezpośrednio z kometą Halleya i jest widoczny na niebie od 2 października do 7 listopada, jednak to jego maksimum jest najbardziej widowiskowe. Gdzie na niebie szukać spadających Orionidów? Radiant roju znajduje się w konstelacji Oriona i Bliźniąt, czyli w okolicy wschodniego horyzontu.

Jak i o której oglądać spadające Orionidy?

Choć jesienna aura mniej sprzyja obserwowaniu nieba, dlatego deszcz Orionidów jest tak popularny jak sierpniowa "noc spadających gwiazd", czyli maksimum Perseidów, na pewno znajdą się chętni, którzy będą je oglądać. Obserwacje najlepiej zacząć jeszcze przed północą. Około północy radiant znajdował się będzie tuż nad wschodnim horyzontem, ale z biegiem czasu będzie coraz wyżej. Spadające Orionidy, tak jak i wszystkie inne deszcze meteorów, najlepiej jest obserwować kierując wzrok nie w sam radiant roju, tylko kilkanaście stopni od niego. Co ważne, nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt - wszystko można zobaczyć gołym okiem.

W 2016 roku czeka nas jeszcze kilka wyjątkowych zjawisk astronomicznych. M.in. grudniowa "noc spadających gwiazd" - czyli deszcz Geminidów, które - jak podaje NASA - intensywnością przewyższają sierpniowe Perseidy.

Więcej: