Orzeł z rogami na plakacie Behemotha. Sprawą zajęła się prokuratura

Śledczy z Gdańska zbadają, czy grupa metalowa Behemoth znieważyła polskie godło, umieszczając na plakacie orła z diabelskimi rogami, wężami, czaszkami, odwróconym krzyżem i napisem „Rzeczpospolita niewierna”.

Zawiadomienie ws. możliwego popełnienia przestępstwa znieważenia polskiego godła złożył w ostatnich dniach sierpnia br. radny gdyńskiej dzielnicy Karwiny Marek Dudziński. Do zawiadomienia dołączył później także Ryszard Nowak, przedstawiciel Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Wątpliwości zawiadamiających wzbudził plakat i koszulki promujące trasę koncertową zespołu Behemoth pt. „Rzeczpospolita niewierna”.

Na koszulkach i plakacie znalazł się wizerunek białego orła bez korony, za to z diabelskimi rogami. W postać orła wpisano też dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł umieszczony został na czerwonym tle, a całość utrzymana jest w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis „Rzeczpospolita niewierna”.

Jak napisał we wniosku do prokuratury Marek Dudziński, jego zdaniem umieszczone w jednym z portali społecznościowych zdjęcie z plakatem zapowiada „akcję reklamową, a tym samym profanacyjną na szeroką skalę” czyli „znaczną ilość plakatów oraz koszulek do sprzedaży”.

fot. Facebook/Behemoth

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: