Oświadczenia dla ateistów, bez nich deportacja. Pomysł posłanki PiS

Ateiści, prawosławni czy muzułmanie powinni podpisywać oświadczenia, że znają i zobowiązują się w pełni respektować polską Konstytucję – napisała posłanka Beata Mateusiak-Pielucha (PiS) w artykule dla portalu wPolityce.pl. Jej słowa wywołały wiele kontrowersji.

Tekst posłanki powstał po obejrzeniu przez nią filmu „Wołyń”. Jej zdaniem „wydarzenia wokół Wołynia utwierdzają w przekonaniu, że nie uciekniemy od problemu współczesnej oceny ludobójstwa sprzed lat”. Rzeź wołyńską przywołuje przy okazji współczesnych relacji polsko-ukraińskich. „Jak dotąd nie czytałam i nie słyszałam w polskich mediach pytania: kim są ci ludzie z Ukrainy, których w Polsce pracuje już ponad milion? Potomkami morderców? A jeśli tak, to czy uważają ludobójstwo, jakiego dopuścili się ich krewni na Polakach, za zło, które ich dzisiaj boli? A może są tymi, którzy za zarobione u nas pieniądze fundują na Ukrainie pomniki Bandery?" - pyta posłanka.

„Wolni w swoim myśleniu i działaniu powinniśmy żądać od mieszkających i pracujących w Polsce cudzoziemców legalizowania pobytu i stworzyć skuteczniejszy mechanizm bezwzględnego egzekwowania tego obowiązku przez państwowe służby. Ale także, powinniśmy wymagać od ateistów, prawosławnych czy muzułmanów oświadczeń, że znają i zobowiązują się w pełni respektować polską Konstytucję i wartości uznawane w Polsce za ważne. Niespełnianie tych wymogów powinno być jednoznacznym powodem do deportacji” – napisała.

Przeciwko pomysłom zawartym w tekście głośno zaprotestowali opozycyjni politycy i prawnicy, bo według konstytucji „wszyscy są równi wobec prawa”. Co więcej - także według Konstytucji – „polskiego obywatela nie można wydalić z kraju albo zabronić mu powrotu do kraju”.

Posłanka ze swoich słów się nie wycofała, ale delikatnie zmodyfikowała swoje zdanie. Na Facebooku napisała, że imigrantów jest coraz więcej i Europa o tym kilkakrotnie zapomniała. Dodała, że jej pomysł oświadczeń o „poszanowaniu polskich wartości” nie dotyczy Polaków.

Radio ZET/wPolityce.pl/ROKL/MW

Więcej: