Oszuści podszywają się pod Biedronkę. To warto wiedzieć

Gang Świeżaków z sieci Biedronka to obecnie najbardziej znane maskotki w Polsce. Okazuje się, że z ich popularności chętnie korzystają oszuści. Sprawę opisał portal Onet.pl.

Niestety po raz kolejny oszuści zdecydowali się wykorzystać portale społecznościowe, żeby wyłudzić pieniądze. Jak informuje portal Onet.pl, przestępcy stworzyli fanpage na Facebooku „Pierwsze 5 000 zgarnia świeżaka”. Polubiło go już kilka tysięcy osób.

Jak czytamy w serwisie, niektórym użytkownikom Facebooka zaczęły pojawiać  się posty znajomych, dotyczące akcji Gang Świeżaków. Ich zdaniem maskotki można zdobyć za darmo, wystarczy wziąć udział w konkursie. Ten, kto chce wygrać pluszaka, musi polubić post, udostępnić go i napisać: „Odbieram maskotkę!". Prawda jest jednak zupełnie inna. W rzeczywistości, żeby wymienić punkty na maskotkę Biedronki, trzeba wydać w popularnym dyskoncie nawet kilkaset złotych.

Jak to działa? W opisie akcji jest link do formularza, który trzeba wypełnić. Każdy, kto kliknie w link, zostanie przekierowany do strony z komunikatem: „Prosimy wysłać 2x SMS o treści ODP.POBIERZ pod numer: 92555". Następnie trzeba wpisać w okienko otrzymany KOD z wiadomości. Jak można się domyślić, żadnego kodu się nie otrzyma, a za SMS-a trzeba zapłacić 61,50 zł. Co pewien czas oszuści wrzucają na fanpage listę zwycięzców, która ma uwiarygodnić akcję. Po kilku godzinach post znika bez śladu, a liczba polubień będzie znacznie większa.

Od czasu utworzenia tej informacji, fanpage zmienił swoją nazwę na "Pierwsze 10000 zgarnia świeżaka" i udostępnił post fanpage „Pierwsze 5000 zgarnia paczkę słodyczy". Fanpage „lubiło" ponad 6000 facebookowiczów. Teraz znowu zniknął, być może oszuści jeszcze powrócą z kolejną nazwą, dlatego lepiej dmuchać na zimne.

Radio ZET/SI/Onet.pl