Oto ozimek. Ma 230 mln lat i pochodzi z Opolszczyzny [FOTO+WIDEO]

Polscy naukowcy odkryli w Krasiejewie (woj. opolskie) szczątki szybującego gada, który żył 230 mln lat temu. Opisany przez nich gatunek został nazwany Ozimek volans.

Gad miał ok. 90 cm długości, a rozpiętość kończyn ponad pół metra. Z wyglądu przypominał jaszczurkę z wydłużonymi nogami, między którymi rozpięta była błona lotna. Gad miał długą, ruchliwą szyję oraz podłużny ogon.

Publikacja na temat gada ukazała się w poniedziałek w czasopiśmie „Acta Paleontologica Polonica”.

Kierownik badań, prof. Jerzy Dzik, dyrektor IP PAN, wyjaśnił, że Ozimek volans - czyli ozimek latający - swą nazwę otrzymał na cześć gminy Ozimek (woj. opolskie), na terenie której leży Krasiejów, gdzie dokonano odkrycia.

fot. mat. prasowe
– Zwierzę należało prawdopodobnie do przodków gadów latających i było wśród zwierząt szybujących zwierzęciem największych rozmiarów; żadne nie może się z nim równać. Dopóki nie zostanie znalezione nic większego, (ozimek - przyp. red.) może pretendować do roli króla przestworzy w okresie triasowym – komentował na poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Dzik. Jak podkreślał badacz, ozimek nie był dinozaurem, ale z dinozaurami był stosunkowo blisko spokrewniony.

Model ozimka i jego kości można oglądać od poniedziałku w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie.

Radio ZET/MAS/PAP/MW

Więcej: