Likwidacja IPN i CBA. Platforma przedstawiła nowy program

Ściganie przestępców to zadanie policji, nie polityków – ogłosił przewodniczący PO Grzegorz Schetyna w czasie sobotniej konwencji programowej swojej partii. Zapowiedział, że jeśli PO dojdzie do władzy, zlikwiduje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

– Nie będzie naszej zgody na to, żeby powoływać nadpolicję, która dla wywołania strachu i paraliżowania swoich politycznych przeciwników przez aktualnie rządzących, prowadzi działania operacyjne – stwierdził w Gdańsku szef PO.

Schetyna chce także likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej, ponieważ „badanie historii nie może służyć manipulowaniu  faktami”. Zapowiedział również wpisanie do konstytucji „kompromisu aborcyjnego”, czyli utrzymania obecnych rozwiązań. Umożliwiają one usunięcie ciąży w przypadku, gdy jest ona skutkiem przestępstwa, stanowi zagrożenie dla życia kobiety lub gdy istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia płodu.

Schetyna zapowiedział także utworzenie specjalnego zespołu, który ma zbadać przypadki „manipulowania przyczynami katastrofy TU-154 z 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, w celu osiągnięcia korzyści politycznej”.

– Jest fałszywy, fatalny, zatruwający nasze życie publiczne owoc i to jest działalność Antoniego Macierewicza i wszystko, co jest związane z katastrofą smoleńską. Wykorzystując tragiczną katastrofę smoleńską, w której przecież - jak wiecie - zginęło też wielu naszych przyjaciół, wykorzystuje się tę katastrofę do nikczemnych, politycznych gier, do zakłamywania rzeczywistości – mówił szef Platformy.

Według Grzegorza Schetyny PO ma być konserwatywno-liberalną partią centrową, liberalną też w kwestiach światopoglądowych.

Gościem specjalnym zjazdu jest b. prezydent i b. lider Solidarności Lech Wałęsa. – Popełniliście wiele błędów, ale najważniejszy to ten, ze nie tłumaczyliście niczego ludziom – powiedział do zebranych.

Na konwencji wystąpią także b. premier Ewa Kopacz, b. szef MON i b. wicepremier Tomasz Siemoniak, b. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski, b. minister sprawiedliwości Borys Budka, europoseł Janusz Lewandowski oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: