PE znowu zajmie się Polską. W przyszłym tygodniu debata i rezolucja

Parlament Europejski przeprowadzi we wtorek w Strasburgu debatę o Polsce, a w środę będzie głosować nad rezolucją na ten temat - postanowili w czwartek przedstawiciele większości frakcji w PE na spotkaniu konferencji przewodniczących.

Za debatą i głosowaniem nad rezolucją o Polsce opowiedziały się frakcje chadeków, socjalistów, liberałów, Zieloni oraz Zjednoczona Lewica Europejska. Przeciw była frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, oraz eurosceptycy.

"EPP (Europejska Partia Ludowa - przyp.red.), socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści za debatą nt. PL w Strasburgu. Zero chęci kompromisu. Antypolskie szaleństwo trwa" - napisał na Twitterze europoseł PiS Tomasz Poręba, który uczestniczył w konferencji przewodniczących PE.

- Planowana debata i ewentualna rezolucja to kolejny motywowany ideologicznie atak na polski rząd. W Polsce nie ma problemów z demokracją - oświadczył Poręba po decyzji liderów grup politycznych w PE.

Zdaniem Poręby pomimo przyjęcia nowej ustawy o TK "naciski na Polskę nie ustają", a nawet są coraz silniejsze. Europoseł zarzucił też większości w PE i Komisji Europejskiej, że w trakcie rządów PO i PSL instytucje te ani razu nie zareagowały "na rażące przykłady łamania podstawowych wolności i zasad demokratycznych"

Radio ZET/PAP/MT

Więcej: