Minister finansów ostro do Brukseli o zawieszeniu podatku handlowego

Polska zaskarży do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu decyzję Komisji Europejskiej w sprawie podatku handlowego, jeśli okaże się dla rządu niekorzystna. Na razie Bruksela nakazuje Warszawie zawieszenie flagowego podatku PiS-u.

Resort finansów przedstawi projekt, który wprowadzi nowy podatek - poinformował minister Paweł Szałamacha. Jego formuły na razie nie zdradza.

"

- Będzie nowy podatek handlowy, ale w pierwszej kolejności chciałbym, aby to rząd zapoznał się z naszymi propozycjami. Będzie on wprowadzony 1 stycznia 2017 w związku z zawieszeniem podatku handlowego w obecnej formule - powiedział minister na wtorkowej konferencji prasowej. "

Wyjaśnił, że aby chronić przedsiębiorców przed konsekwencjami "kontrowersyjnej, nieroztropnej decyzji" Komisji Europejskiej Ministerstwo Finansów zawiesi pobór podatku od sprzedaży detalicznej w obecnej formie.

Decyzję Komisji Europejskiej minister Szałamacha ocenia jednoznacznie:

"

- Ta decyzja jest sukcesem lobbystów, jest działaniem na korzyść korporacji ponadnarodowych z pokrzywdzeniem przedsiębiorców. "

Minister Szałamacha zapowiada też korektę przyszłorocznego budżetu. Z podatku handlowego miało do niego wpłynąć grubo ponad półtora miliarda złotych, ale minister zapewnia, że brak tych pieniędzy nie będzie odczuwalny.

Radio ZET/PAP/AK

Więcej: