W poniedziałek supełpełnia Księżyca. Następna taka w 2034 roku

Superpełnia Księżyca – to niezwykłe zjawisko będzie można podziwiać już w poniedziałek! Satelita Ziemi będzie wyglądał wyjątkowo okazale. Radzimy, jak i kiedy obserwować Księżyc.

O superpełni mówimy, gdy Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi. W poniedziałek jego tarcza będzie o ok. 14 proc. większa niż w czasie zwykłej pełni. Będzie także znacznie jaśniejszy. Ostatni raz z podobnym zjawiskiem mieliśmy do czynienia w styczniu 1948 roku. Kolejna będzie miała miejsce w 2034 roku.

Kiedy podziwiać superpełnię? Wschód Księżyca zacznie się o godz. 16.10 w Lublinie, 20 minut później w Warszawie, a o 16.50 na Pomorzu Zachodnim.

Niestety, plany miłośników astronomii może pokrzyżować pogoda. Najgorzej będzie na południowym wschodzie, gdzie zachmurzenie będzie bardzo duże. Nieco lepiej będzie na Warmii, Mazurach i Podlasiu, ale również tam pokrywa chmur będzie gęsta. Umiarkowane zachmurzenie jest spodziewane w centrum, na zachodzie i północy kraju.

Jak pełnia wpływa na nasze zdrowie?

Ogromny Księżyc będzie widoczny także w kolejnych dniach, ale wówczas jego podziwianie będzie jeszcze trudniejsze – od wtorku na terenie całego kraju spodziewane są intensywne opady śniegu lub deszczu.

By zrozumieć, czym jest superpełnia trzeba zrozumieć, że orbita krążącego wokół Ziemi Księżyca nie jest idealnie okrągła. Przypomina raczej elipsę. Gdy Księżyc znajduje się w punkcie najbliższym Ziemi, mówimy właśnie o superpełni.

fot. Wikipedia/CC

Więcej: