PiS ustanowi nowe święto? Pomysł budzi kontrowersje

Prawo i Sprawiedliwość chce ustanowić Dzień Praw Rodziny - informuje "Rzeczpospolita". Nowe święto miałoby być obchodzone 22 października.

Poseł PiS Tadeusz Woźniak, który jest autorem projektu uchwały sejmowej w sprawie ustanowienia Dnia Praw Rodziny, a zarazem przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, przekonuje, że "ustanowienie święta ma zachęcać samorządy lokalne, stowarzyszenia i fundacje do działania na rzecz rodziny".

Jak przypomina "Rzeczpospolita", pomysł ustanowienia święta nie jest nowy. W 2004 r. z taką inicjatywą wyszli trzej konserwatywni włodarze miast, w tym ówczesny prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Wysłali w tej sprawie list do papieża Jana Pawła II. Tadeusz Woźniak już trzy raz składał w Sejmie projekt uchwały, jednak za każdym razem prawica była w opozycji.

Projektu nie zaakceptowały na razie władze PiS, ale poseł Woźniak liczy na sukces. - Rozmawiałem z minister Elżbietą Rafalską i wiem, że Ministerstwo Rodziny i Pracy nie ma nic przeciwko niemu – podkreśla.

Pomysł budzi kontrowersje wśród środowisk LGBT, które argumentują, że zawarty jest w nim sprzeciw wobec związków jednopłciowych. Jak zapisano w dokumencie, Sejm ustanawia święto „zatroskany o przyszłość małżeństwa i rodziny jako trwałego związku mężczyzny i kobiety otwartego na przekazywanie życia”.

Dzień Praw Rodziny miałby być obchodzony 22 października, w rocznicę ogłoszenia przez Stolicę Apostolską Karty Praw Rodziny w 1983 roku. Wnioskodawcy chcą, by święto było obchodzone już w tym roku.

Radio ZET/Rzeczpospolita/MT

Więcej: