Pierwszy dzień jesieni 2016: kiedy astronomiczny i kalendarzowy początek?

Koniec lata i pierwszy dzień jesieni 2016: kiedy rozpoczyna się kalendarzowa jesień a kiedy astronomiczna? Równonoc jesienna zapowiada nadejście chłodniejszych dni.

Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni przypada 23 września. W 2016 roku będzie to piątek. Dzień wcześniej, 22.09. nastanie równonoc jesienna i przywitamy jesień astronomiczną. Data końca lata to zatem środa, 21 września.

Koniec lata i pierwszy dzień jesieni 2016 – co to oznacza?

Wraz z pierwszym dniem jesieni 2016 wkraczamy w porę roku chyba najmniej lubianą przez Polaków. Dni są coraz krótsze – Słońce coraz później wstaje i wcześniej zachodzi. Brakuje nam światła, stajemy się senni, zmęczeni i drażliwi. Z nadejściem końca lata 2016 i początkiem astronomicznej jesieni dzień skraca się aż do wypadającej w grudniu równonocy zimowej. W tym roku przypada ona dokładnie 21.12. o godzinie 11.44. To szczęśliwy moment, od którego dnia przybywa, a noc robi się coraz krótsza. Nim to jednak nastąpi, miną trzy długie jesienne miesiące. Na szczęście pogoda na jesień 2016 jest całkiem optymistyczna, więc nie będzie dodatkowo pogłębiać listopadowej chandry.

Jesień astronomiczna i kalendarzowa 2016

Pomiędzy pierwszym dniem jesieni astronomicznej a początkiem jesieni kalendarzowym niekiedy wypada jeden dzień różnicy. Z tego powodu często mamy problemy z określeniem tego, która jesień zaczyna się wcześniej. W latach, w których jesień kalendarzowa i astronomiczna rozpoczynają się dzień po dniu, najpierw przychodzi zmiana astronomicznej pory roku. Tak jest właśnie w 2016 i będzie również w 2017. Jednak już rok 2018 przyniesie jesień astronomiczną i kalendarzową w tym samym dniu - 23 września. Jak wiadomo, data pierwszego dnia jesieni w kalendarzu jest stała i zawsze wypada właśnie 23.09., natomiast początek jesieni astronomicznej jest zmienny. Dla przykładu astronomiczna jesień 2016 rozpocznie się 22 września o godzinie 16.21, natomiast już w 2018 wypadnie 23.09. o 3.54.

Równonoc jesienna: o której i kiedy wypada?

Równonoc jesienna, to moment, w którym Ziemia przekracza punkt na orbicie, w którym promienie słoneczne padają na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Od tego momentu biegun południowy jest bliżej Słonca i jest przez nie lepiej oświetlany. W 2016 równonoc jesienna wypadnie dokładnie o 16.21. Godzina ta jest zmienna. W 2017 roku wypadnie o 22.02. W tym momencie nastąpi początek astronomicznej jesieni.

Co to jest jesień termiczna, meteorologiczna i fenologiczna?

Jakby mało było co roku zamieszania z początkiem jesieni kalendarzowej i astronomicznej, wyróżnić można jeszcze kilka "rodzajów" jesieni.

Jesień meteorologiczna zaczyna się najwcześniej - już 1 września - i trwa do 30 listopada. Jest to okres, w którym występują coraz większe dobowe wahania temperatury, przybywa chłodnych, mglistych i deszczowych dni. Pojawiać się mogą też pierwsze przymrozki czy opady śniegu. Z kolei jesień termiczna nigdy nie rozpoczyna się konkretną datą tylko związana jest z wahaniem średnich dobowych temperatur (w granicach od 5 do 10 stopni Celsjusza), więc zależnie od obszaru Polski zacząć się może nawet 10 października. W tym roku jednak zapowiada się, iż początek termicznej jesienie nadejdzie już z początkiem tego miesiąca. Aktualna pogoda na pierwszy dzień jesieni i 16 kolejnych dni pokazuje, że będzie coraz chłodniej.

Innym typem jest jesień fenologiczna, zwana też przyrodniczą, która związana jest m.in. ze zmianą barw liści na drzewach czy dojrzewaniem grusz, śliw czy jabłoni. Najczęściej jej pierwsze oznaki dostrzec można w połowie września a zakończenie w drugiej połowie października.

Więcej: