Pierwszy dzień jesieni 2016: pogoda na najbliższe dni. Jak zacznie się jesień?

Astronomiczna jesień 2016 rozpoczyna się 22 września. Jaką pogodą nas przywita ta pora roku?

Koniec lata 2016 i początek jesieni astronomicznej nastąpi dokładnie o godzinie 16.21 w czwartek 22.09. Wtedy to Słońce przejdzie w punkt Wagi i nastąpi równonoc jesienna. Dzień później przywitamy jesień kalendarzową.

Wraz z końcem lata wiele osób odczuwać zaczyna przygnębienie, ma pogorszony nastrój – czyli pojawiają się symptomy jesiennej chandry. Sprzyja jej też jesienna, deszczowa i chłodna pogoda. Na szczęście astronomiczny początek jesieni i jesień kalendarzowa nie oznacza ją, że aura także będzie typowo jesienna i mokra. Jaką pogodą przywitamy nowa porę roku? Sprawdzamy pogodę na 16 dni.

Jesień 2016: pogoda na 16 dni

Od kilkunastu już dni w Polsce obserwować możemy pierwsze oznaki tzw. jesieni fenologicznej, czyli przyrodniczej. Liście na drzewach zaczynają zmieniać kolory, trawy robią się złote. Jesień ta zbiegła się w czasie z wyjątkowo korzystnym frontem atmosferycznym, który przyniósł nam wysokie temperatury i wiele słonecznych dni. Teraz stopniowo zaczyna się ochładzać. Z 18 na 19 września po raz pierwszy temperatury nad ranem spadły nawet poniżej zera.

Nad Polską pojawiają się masy chłodnego powietrza znad Rosji, które zapowiadają częstsze przymrozki w końcu września. Cały czas będzie się ochładzać. W ciągu najbliższych dni temperatury w dzień wynosić będą około 12-16 stopni Celsjusza, choć tradycyjnie tej porze roku poranki będą już chłodniejsze. Wyjątkiem będzie ostatni weekend września, kiedy w zachodniej części kraju może być jeszcze nawet 20 stopni. To jednak już ostatni taki moment w tym roku. Ochłodzenie będzie postępować – początek października to już temperatury rzędu około 9-15 stopni w ciągu dnia, a rano i w nocy bliskie zeru lub kilka kresek poniżej. Na szczęście zimne masy powietrza znad Rosji nie przyniosą nam większych opadów. Do końca tygodnia pokropić może przelotnie w różnych regionach kraju.

Więcej: