Pigułki „dzień po” będą zabronione? Jest nowy projekt prawa

Nawet dwa lata więzienia za dystrybucję tzw. pigułek dzień – taką karę przewiduje projekt nowego prawa, złożonego w Sejmie przez Polską Federację Ruchów Obrony Życia. Wkrótce mają się nim zająć posłowie.

Projekt zakłada także zakaz stosowania tabletek wczesnoporonnych oraz całkowity zakaz aborcji. Kobieta nie byłaby jednak karana za usunięcie ciąży. Więzienia uniknąłby także lekarz, o ile przerwanie ciąży byłaby związana z działaniami mającymi na celu uratowanie życia kobiety,

Projekt został złożony w trybie petycji, nie wymaga więc 100 tys. podpisów jak w przypadku ustaw obywatelskich.

W zeszłym tygodniu posłowie skierowali do prac w komisjach obywatelski projekt komitetu „Stop aborcji”. Jest on niezwykle restrykcyjny i przewiduje karę więzienia dla osób dokonujących aborcji, w tym także dla matki.

Jednocześnie parlament odrzucił projekt obywatelski, który zakładał liberalizację przepisów aborcyjnych i dopuszczał usunięcie ciąży do 12 tygodnia w każdym przypadku.

Obecnie przepisy dopuszczają aborcję w trzech przypadkach: gdy ciąża była wynikiem przestępstwa, stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki lub gdy istnieje ryzyko ciężkiego uszkodzenia płodu.

Radio ZET/TOK FM/NaTemat.pl/MW

Więcej: