Gang fałszerzy dokumentów rozbity. 8 osób z zarzutami

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z Przemyśla na Podkarpaciu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się m.in. przerabianiem dokumentów tożsamości i handlem bronią.

Funkcjonariusze rozpracowywali grupę dwa lata. W środę przy wsparciu CBŚP zatrzymali pięciu mieszkańców Podkarpacia, którzy zajmowali się fałszowaniem i handlem polskimi dowodami i paszportami. Fałszywe dokumenty kupowali od przestępców między innymi obywatele Syrii.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy szefowie grupy za kwoty od 200 do 300 zł kupowali od Polaków autentyczne dokumenty, a następnie przerabiali w nich dane m.in. zdjęcia i nazwiska. Następnie dokumenty trafiały m.in. do Turcji i były wykorzystywane przez cudzoziemców do przekraczania granicy państwowej albo legalizacji pobytu na terytorium państw Unii Europejskiej.

„Ustaliliśmy również, że członkowie grupy przestępczej, oprócz dystrybucji dokumentów, zajmowali się handlem bronią i amunicją oraz papierosami i alkoholem bez polskich znaków skarbowych. Mózgiem grupy przestępczej był 42-letni Emil Ł., u którego funkcjonariusze zatrzymali pistolet maszynowy, broń jednolufową z magazynkiem i tłumikiem oraz amunicję” - powiedziała rzeczniczka prasowa BiOSG mjr Elżbieta Pikor.

W sumie prokuratorskie zarzuty usłyszało ośmiu podejrzanych. Wobec Emila Ł., jako organizatora procederu, prokuratura wystąpiła o tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych zastosowano m.in. dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju.

Radio ZET/PAP/AKL