Przedstawiciele podkomisji MON mogą wziąć udział w ekshumacjach. Jest zgoda prokuratury

Prokuratura, prowadząca śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej, zezwoliła na udział przedstawicieli Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w ekshumacjach ciał ofiar katastrofy - ustaliło Radio ZET. Wniosek o zgodę do prokuratury skierował przewodniczący Podkomisji Wacław Berczyński.

Podkomisję powołał w lutym tego roku minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Pierwsza ekshumacja odbędzie się już dzisiaj w Krakowie. W ramach prowadzonego przez Prokuraturę Krajową śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej, w poniedziałek odbędzie się ekshumacja pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Zleconą przez prokuraturę sekcję zwłok i pobranie próbek do badań laboratoryjnych przeprowadzi międzynarodowy, 14-osobowy zespół ekspertów w pomieszczeniach udostępnionych przez Zakładu Medycy Sądowej UJ Collegium Medicum.

Jak informowała Prokuratura Krajowa, ekshumacje 83 ofiar katastrofy smoleńskiej są niezbędne wobec popełnionych wcześniej błędów. Chodzi m.in. o możliwą zmianę szczątków ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską. Do tej pory w Polsce przeprowadzono dziewięć ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej - w sześciu przypadkach okazało się, że doszło do zamiany ciał.

Do końca roku prokuratura zaplanowała przeprowadzenie 10 ekshumacji, a zakończenie wszystkich jesienią lub zimą 2017 r.

Radio ZET/PAP/JOK/MT

Więcej: