Sondaż dla Radia ZET: podatki w Polsce za wysokie

Trzy czwarte pracujących Polaków uważa, że podatki w Polsce są za wysokie – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Radia ZET przez ośrodek IBRiS.

Według 41 proc. respondentów podatki w Polsce są „zdecydowanie zbyt wysokie”. Kolejne 29,7 proc. stwierdziło, że są „raczej zbyt wysokie”. Dla 23,4 proc. badanych są w sam raz. Według 1,4 proc. badanych podatki są za niskie. 4,5 proc. badanych nie potrafiło udzielić na ten temat jednoznacznej odpowiedzi.

W przypadku osób czynnych zawodowo 39,3 proc. respondentów uznało, że podatki są „zdecydowanie zbyt wysokie”. Za „raczej zbyt wysokie” określiło je 36,9 proc.

CZYTAJ TEŻ: Jacek Sasin: W 2017 roku kwota wolna od podatku bez zmian. Będzie podniesiona w 2018

Badanym zadano również pytanie „Czy zgodziłby się Pan/Pani na podniesie podatków w zamian za likwidację  składek opłacanych do ZUS?”.

Polacy raczej niechętnie patrzą na pomysł likwidacji składek do ZUS i jednoczesne podniesienie podatków. Przeciwko jest łącznie 42,7 proc. respondentów, z czego odpowiedzi „zdecydowanie nie” udzieliło 16,1 proc., a „raczej nie” 26,6 proc. 19 proc. badanych uważa, że „raczej” by się na to zgodziła. Odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 8,6 proc. respondentów. Na pytanie nie potrafiło odpowiedzieć 29,8 proc. badanych.

Badanie zostało przeprowadzone przez ośrodek IBRiS na ogólnopolskiej próbie 1100 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 proc. Badanie przeprowadzono w dniach 13-14 października 2016 roku.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: