Polska nie kupi Caracali od Francji. PiS zrywa negocjacje z Airbusem

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zrywa negocjacje z Airbus Helicopters. Polska nie kupi od Francuzów Caracali dla naszej armii - dowiedziało się Radio ZET.

Negocjacje zerwano, bo kontrahent nie przedstawił umowy offsetowej - ustaliło Radio ZET.

"Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego." - czytamy w komunikacie, do którego dotarło Radio ZET.

Wysokość kontraktu to ok 13,5 mld zł.

Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września 2015 r.

Oświadczenie Ministerstwa Rozwoju w sprawie negocjacji offsetowych z Airbus Helicopters

Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Wysokość kontraktu to ok 13,5 mld zł. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej.

W trakcie trwających od roku negocjacji, strona polska wykazała pełną otwartość i gotowość do wypracowania rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony. Dla polskiego rządu absolutnym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa i zapewnienie warunków do rozwoju polskiego przemysłu obronnego. 

Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe.

Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września 2015 r. po rozstrzygnięciu przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii.

Radio ZET/MS

Więcej: