Polska weźmie udział w działaniach przeciwko ISIS

Polska będzie współuczestniczyć w działaniach przeciwko terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego - zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz. W najbliższych tygodniach zostaną ustalone szczegóły.

W przerwie spotkania ministrów obrony NATO w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli minister powiedział, że Polska zdecydowała się współuczestniczyć w działaniach, "które są tak istotne teraz na południowej flance NATO". Zastrzegł jednocześnie, że szczegóły polskiego zaangażowania będą dopiero dyskutowane.

"

Zwłaszcza, że widzimy to w szerokim aspekcie sytuacji, w jakiej znajduje się NATO, licząc że zarówno Stany Zjednoczone i NATO w całości wesprą Polskę i inne kraje wschodniej flanki swoją trwałą, stałą obecnością - wyjaśnił Macierewicz. "

Pytany o ewentualne zaangażowanie wojskowych logistyków minister powiedział, że nie ogranicza się tylko do tego.

"

Wstępnie mówiliśmy o działaniach rozpoznawczych, wstępnie mówiliśmy o działaniach szkoleniowych. Jak to się ostatecznie ukształtuje, to w najbliższych tygodniach zdecydujemy - poinformował szef MON.

"

O walce z tak zwanym Państwem Islamskim polski minister rozmawiał z ministrem obrony USA Ashem Carterem. Poruszono także temat amerykańskiej deklaracji o przeznaczeniu w 2017 roku na obecność wojskową w Europie 3,4 mld dolarów. Jak relacjonował szef MON, mówiono o tym, by część z tych środków trafiła do Polski.

- Pan minister Carter stwierdził, że to jest rzecz do dyskusji, o której będziemy jeszcze rozmawiali, tak jak będziemy jeszcze rozmawiali o kształcie naszego udziału w walce z grupami terrorystycznymi, które używają nazwy Państwa Islamskiego, w Syrii i w Iraku - dodał Macierewicz.

W czwartek, po zakończeniu rozmów ministrów obrony NATO w Brukseli odbędzie się spotkanie przedstawicieli koalicji przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu, której przewodzą Stany Zjednoczone. Należy do niej kilkadziesiąt państw, w tym wszyscy członkowie NATO.

Ściągnij darmowy program do rozliczania PIT-ów i wspomóż Fundację Radia ZET

Jak zapowiadał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, ministrowie obrony zgodzą się na prośbę USA i wyślą przeciwko IS należące do NATO samoloty systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS.

W listopadzie 2015 roku, po zamachach terrorystycznych w Paryżu, Polska złożyła deklarację gotowości do pomocy w walce z IS.

Radio ZET/PAP/ucha

Więcej: