Rośnie poparcie dla PiS. Cztery partie w Sejmie [SONDAŻ]

38 proc. badanych, którzy zadeklarowali udział w najbliższych wyborach, zagłosowałoby na PiS, 16 proc. na Nowoczesną, 15 proc. na PO, a na Kukiz'15 - 6 proc. - wynika z październikowego sondażu CBOS.

Pozostałe partie nie przekroczyły 5 proc. progu wyborczego.

W stosunku do badania z września poparcie dla PiS wzrosło o 2 pkt. proc. Poparcie dla PO zmalało o 2 pkt. proc. i nie zmieniło się w przypadku Nowoczesnej oraz ruchu Kukiz'15.

Rośnie poparcie dla PO, spada dla Kukiz’15. Sondaż dla Radia ZET

Pozostałe partie otrzymały poparcie poniżej 5-procentowego progu wyborczego. Oddanie głosu na SLD oraz PSL zadeklarowało po 4 proc. ankietowanych (w przypadku obu partii to wzrost o 1 pkt proc. w stosunku do badania z września). Na partię KORWiN (obecnie „Wolność”) zagłosowałoby 3 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.), a na Partię Razem 2 proc. (bez zmian).

11 proc. ankietowanych zaznaczyło odpowiedź „trudno powiedzieć” (o 1 pkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu).

Sondaż TNS: PiS z dużą przewagą

Spośród wszystkich badanych 64 proc. odpowiedziało, że na pewno wzięłoby udział w najbliższych wyborach do Sejmu i Senatu (spadek o 2 pkt proc. w stosunku do badania z września), 22 proc. na pewno nie wzięłoby udziału w wyborach (wzrost o 2 pkt proc.), 14 proc. z nich nie wie, czy wzięłoby udział (bez zmian w stosunku do sondażu z września).

Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 8-19 października 2016 r. na reprezentatywnej próbie losowej 937 dorosłych mieszkańców Polski.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: