Duże zmiany w prawie jazdy [TŁUMACZYMY]

Czasowe ograniczenia i dodatkowe kilkaset złotych za uzyskanie prawa jazdy. Z tymi zmianami muszą się liczyć ci, którzy uprawnienia odbiorą po 1 stycznia 2017 r.

Świeżo upieczeni kierowcy przez pierwsze dwa lata będą na okresie próbnym, w czasie którego będą surowiej karani za łamanie zasad ruchu drogowego. Za dwa wykroczenia okres ten zostanie wydłużony o następne dwa lata, a w przypadku popełnienia trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa w ruchu młodemu kierowcy zostanie cofnięte prawo jazdy.

Przez pierwsze 8 miesięcy od otrzymania prawa jazdy nie będzie można poruszać się po drogach z maksymalną prędkością. W terenie zabudowanym będzie obowiązywało bezwzględne ograniczenie prędkości do 50 km/h. Poza miastem nie będzie można przekroczyć 80 km/h, a na autostradach będzie obowiązywało ograniczenie do 100 km/h.

Od stycznia 2017 r., pomiędzy 4. a 8. miesiącem użytkowania samochodu kierowcy będą zobowiązani przejść dodatkowe szkolenia teoretyczno-praktyczne. Pierwsze z nich to 2 godziny teorii z zakresu problematyki wypadków drogowych, za który zapłacą maksymalnie 100 zł.

Drugie będzie wymagało skorzystania z oferty Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy. Ma ono nie kosztować więcej niż 200 zł, a kurs teoretyczny będzie trwać 2-3 godziny.

Takich ośrodków jest w Polsce mało. W całym kraju gotowych do przyjęcia kursantów jest tylko 26 obiektów z odpowiednio wyposażonymi torami jazdy.

Radio ZET/Bankier.pl/MS

Więcej: