Premier Szydło podsumowała rok rządów. "Nie uniknęliśmy błędów"

Nie uniknęliśmy błędów, ale potrafimy z nich wyciągać wnioski, potrafimy błędy korygować - mówiła podczas konferencji podsumowującej rok rządu PiS premier Beata Szydło.

Czy jesteś zadowolony z roku rządów PiS?

Czy jesteś zadowolony z roku rządów PiS?

- Przez ten ostatni rok nie uniknęliśmy błędów, ale potrafimy z tych błędów wyciągać wnioski, potrafimy je korygować i wiemy doskonale, że nasze wielkie zobowiązanie wobec was, uczciwego rządzenia, rządzenia dla ludzi, zajmowania się zwykłymi sprawami zwykłych ludzi, jest naszym zobowiązaniem, którego musimy dotrzymać - mówiła premier.

Oceniła, że był to rok ciężkiej pracy, ale - jak dodała - nie było to zaskoczeniem. - Nie ukrywamy tego i wiedzieliśmy też, że nie będzie łatwo. Jeżeli chcemy spełnić te wszystkie zobowiązania, które podjęliśmy, to musimy wykazać się determinacją, konsekwencją i konsekwentnie ten nasz plan i harmonogram realizować. Tak się dzieje - zaznaczyła.

Podsumowała, że w ciągu 12 miesięcy zrealizowano projekty planowane w expose. - Zajęliśmy się też sprawami, które często wykraczały poza ten plan ówczesny, bo takie jest życie, bo dzieją się różne sprawy - podkreślała.

Odbudowa polskiego przemysłu

- Rozpoczęliśmy odbudowę polskiego przemysłu. Zakłady takie, jak Autosan wznawiają produkcję. Przyjęliśmy ustawy stoczniowe, już niebawem przywrócimy produkcję na wybrzeżu, został otwarty gazoport, rozpoczęliśmy plan przekopu Mierzei Wiślanej - wymieniała szefowa rządu.

Jak mówiła, realizowany jest program budowy autostrad i linii kolejowych. - Stawiamy na bardzo poważne i ambitne projekty infrastrukturalne. Ostatnie dni to decyzje dotyczące Via Baltica i Via Carpatia - podkreśliła.

Jak zaznaczyła premier, wielkim wyzwaniem jest wspieranie polskich przedsiębiorców. Według niej pierwszy krok w tym celu został postawiony, ponieważ został wprowadzony 15-proc. CIT dla mikroprzedsiębiorców.

Przywrócenie wieku emerytalnego

- Przywróceniem poprzedniego wieku emerytalnego domkniemy nasze zobowiązana. Mam nadzieję, że pod tym wielkim zobowiązaniem podpiszą się wszyscy posłowie - powiedziała premier Beata Szydło po roku rządów swojego gabinetu.

- Blisko rok temu powstał rząd Prawa i Sprawiedliwości - mówiła premier. Podkreślała, że w środę, dokładnie w rocznicę powstania rządu, "w Sejmie spotkamy się i mam nadzieję, że wszyscy posłowie podpiszą się pod tym wielkim zobowiązaniem, które podjęliśmy wobec Polaków, pod zobowiązaniem, które było pierwszą naszą deklaracją, kiedy został wbrew woli obywateli podwyższony przez poprzedni rząd wiek emerytalny".

- Wówczas pan premier Jarosław Kaczyński z mównicy sejmowej powiedział, że kiedy PiS będzie rządzić, to przywrócimy poprzedni wiek emerytalny. To nasze wielkie zobowiązanie, nasza pierwsza deklaracja jutro ma szansę, i wierzę głęboko, że zostanie spełniona. Domkniemy te deklaracje złożone państwu 16 listopada 2015 r. i wcześniej w kampanii wyborczej - podkreśliła Szydło.

Reforma edukacji i służby zdrowia

Szefowa rządu wskazywała, że podczas pierwszego roku rządów PiS przygotowano wiele ważnych projektów, które będą wdrażane. Wskazała w tym kontekście właśnie reformę edukacji, a także reformę służby zdrowia.

- Chcemy szkoły bezpiecznej i dobrej; szkoły, która będzie wychowywała i będzie uczyła; szkoły opartej na wartościach. Szkoły, w której współgospodarzami będą rodzice, szkoły, w której będzie można godnie wykonywać zawód nauczyciela” –- powiedziała premier.

Beata Szydło podkreślała, że zawód nauczyciela jest niezwykle ważny, ale - jak mówiła - często jest niestety w naszym kraju niedoceniany. „- Chcemy, by nauczyciele mieli poczucie tego, że forma jest robiona z myślą o nich” –- powiedziała premier.

„- Chcemy szkoły, która będzie dawała gwarancję tego, że w przyszłości dobrze wykształceni młodzi Polacy będą sprawiali, że nasza ojczyzna będzie potrafiła poradzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami współczesności, a oni sami będą nadawali ton rozwojowi naszego państwa i będą skutecznie konkurować na rynkach europejskich i światowych” - –podkreśliła.

W kancelarii premiera na podsumowanie pierwszego roku rządów PiS przybyli wszyscy członkowie Rady Ministrów.

Radio ZET/PAP/MT

Więcej: