Zamkną największe lotnisko w Polsce?

Zdaniem prezesa LOT Rafała Milczarskiego, lotnisko Chopina na warszawskim Okęciu ze względu na ograniczoną przepustowość i kiepską lokalizację, powinno zostać zastąpione nowym portem. W jego ocenie konieczna jest budowa centralnego lotniska między Warszawą, a Łodzią.

- Zgłaszamy konieczność budowy nowego, centralnego lotniska w Polsce. To jest mus z perspektywy rynku lotniczego i interesu gospodarczego kraju - powiedział na konferencji prezentującej strategię LOT-u. Poinformował, że przepustowość lotniska Chopina jest bliska wyczerpania i LOT nie będzie w stanie rozwijać się na nim zgodnie ze swoim potencjałem.

- Logika wskazywałaby, by to lotnisko było dobrze skomunikowane z resztą kraju za pomocą multimodalności, powinno być w pobliżu autostrady i szybkiej sieci kolejowej (...). Wydaje się, że lotnisko powinno być pomiędzy Łodzią a Warszawą - powiedział prezes.

Wskazał, że powinno być budowane na około 50 milionów pasażerów, mieć dostępną infrastrukturę i wolny teren, by w kolejnym kroku je jeszcze dalej rozwijać. Powinno mieć też bazę cargo.

- Powinno powstać w 2022-2023 roku - odpowiedział pytany, kiedy konieczne byłoby powstanie takiego lotniska.

Radio ZET/PAP/MT

Więcej: