Duda w Radzie Europy bez niewygodnych pytań. Sprytny zabieg Kancelarii Prezydenta

W Radzie Europy, ale bez niewygodnych pytań. Prezydent Andrzej Duda jest w Strasburgu z okazji 25-lecia członkostwa Polski w Radzie Europy. To instytucja, z którą polski rząd i prezydent mają od wielu miesięcy poważny kłopot. Rada Europy i będąca jej organem Komisja Wenecka bardzo krytycznie oceniły działania polskich władz ws. Trybunału Konstytucyjnego, bo ich zdaniem konflikt wokół niego podważa rządy prawa w Polsce. Prezydent Duda uniknie jednak publicznej reprymendy, czy stawiania pytań o Trybunał.

Kancelaria Prezydenta zastosowała sprytny wybieg - prezydent miał odwiedzić Radę Europy w październiku i wystąpić na zgromadzeniu parlamentarnym (obrady zgromadzenia są w całości transmitowane), ale odwołał wizytę.

Teraz na prośbę Kancelarii wygłosił mowę przed Komitetem Ministrów Rady Europy. I jeśli nawet padły tam pytania o łamanie prawa w Polsce i Trybunał Konstytucyjny, to ich nie usłyszymy, ponieważ spotkania - inaczej niż sesje parlamentarne - nie są w pełni otwarte dla mediów. Nagrywane jest tylko wystąpienie prezydenta, a reszta spotkania jest poufna.

Jak powiedział naszej reporterce Dance Woźnickiej rzecznik Rady Europy Can Fisek, zmiana charakteru wizyty nastąpiła na prośbę Polski.

Jak można przeczytać na stronie prezydent.pl, prezydencki minister Krzysztof Szczerski dopytywany o to, że według wcześniejszych informacji prezydent miał mieć wystąpienie na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, zaznaczył, że "to była jedna opcji". Jak mówił "ostatecznie sekretarz Jagland sprecyzował zaproszenie na to konkretne posiedzenie właśnie w 25-lecie decyzji Komitetu Ministrów Rady Europy o przyjęciu Polski".

Pytany, czy prezydent spodziewa się pytań dotyczących zastrzeżeń Komisji Weneckiej, która jest organem doradczym Rady Europy, dotyczących praworządności w Polsce, Szczerski zaznaczył, że Andrzej Duda jest otwarty na wszelkie tematy dyskusji z przedstawicielami instytucji działających w ramach systemu Rady Europy. Jak dodał "dyskusja (z Komitetem Delegatów Ministrów Rady Europy - przyp.red.) będzie pewnie o wszystkich elementach dotyczących funkcjonowania obecnie Rady Europy i relacji Polski z instytucjami Rady Europy".

Radio ZET/DW/MT

Więcej: