Prezydent chce większej ochrony dzieci. Projekt w Sejmie

Sądy w sprawach karnych będą musiały sprawdzać, czy w wyniku przestępstwa nie ucierpiało dziecko. Jeśli ucierpiało, wymierzona kara powinna być wyższa - zakłada przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt nowelizacji kodeksu karnego. Projekt został złożony w Sejmie.

Proponowane przez prezydenta rozwiązania zaostrzają też kary wobec przestępców, którzy dopuszczą do okaleczenia, uprowadzenia, porzucenia dziecka czy handlu dziećmi.

Prezydent proponuje podniesienie kary za przestępstwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka do 15 lat. Miałaby ona wynosić od trzech do 15 lat pozbawienia wolności. Obecnie grozi za to kara więzienia od roku do 10 lat.

Dodatkowo osobie, która będzie wiedziała o akcie pedofilskim i nie powiadomi o nim organów ścigania, miałaby grozić kara trzech lat pozbawienia wolności.

W Sejmie, poza projektem nowelizacji kodeksu karnego, został złożony projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Oba mają zwiększyć ochronę małoletnich, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci poniżej 15 lat, a także osób nieporadnych ze względu na swój stan psychiczny lub fizyczny.

Zostały przygotowane we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem przy współudziale Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP.

Radio ZET/PAP/ucha

Więcej: