Będzie program „Za życiem”. Premier zapowiada nowy projekt

Daliśmy słowo, że pomożemy tym wszystkim rodzinom, tym wszystkim kobietom, które są w tzw. trudnej ciąży – powiedziała w piątek premier Beata Szydło. W przyszłym tygodniu pod obrady rządu ma trafić program „Za życiem”, który ma wspierać rodziny.

Na czym ma polegać nowy program? - To jest kompleksowy program wsparcia, począwszy od opieki medycznej, poprzez psychologiczną, poprzez ośrodki, centra koordynacyjno-opiekuńczo-wychowawcze – tłumaczyła premier, dodając, że projekt ustawy w tej sprawie jest już gotowy.

Szydło dodała, że projekt to pierwszy krok, kolejnym ma być „kompleksowy program rządowy”, który ma być przedstawiony do końca roku.

Premier nie podała w piątek szczegółów projektu, nie jest on też dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Powstanie programu „Za życiem” premier Szydło zapowiedziała po raz pierwszy na początku października, w dniu, w którym Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się aborcji. Program ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji m.in. wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.
Minister rodziny Elżbieta Rafalska zapowiedziała w poniedziałek, że „program »Za życiem« będzie w pierwszej kolejności dotyczył sytuacji, kiedy możemy spodziewać się, że urodzi się dziecko niepełnosprawne”.

– Mowa tu o ciążach trudnych, z powikłaniami. Na pewno system wymaga równego podejścia do problemu niepełnosprawności, bo są także oczekiwania co dalszego funkcjonowania osób niepełnosprawnych, edukacji, rehabilitacji – mówiła Rafalska.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk ocenia, że koszt programu to kilkaset milionów złotych.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: