Pierwszy taki projekt na świecie! Choszczno odtworzone w VR

Wrocławianie jako pierwsi na świecie zrekonstruowali przedwojenne miasto w technologii VR! 14 marca premiera prototypu.

Grupa ośmiu Wrocławian zrekonstruowała przedwojenne Choszczno w woj. zachodniopomorskim. Miasta zostało całkowicie zniszczone w czasie wojny.

Korzystając z technologii wirtualnej rzeczywistości, przy użyciu gogli Oculus Rift i Unreal Engine 4, specjaliści odtworzyli 99 proc. zniszczonej zabudowy, zachowując wszelkie detale architektoniczne i historyczne. To pierwsza na świecie tego typu rekonstrukcja. Jedyna prezentacja prototypu odbędzie się 14 marca w Choszcznie.

Przełomowy projekt

"Arnswalde VR" (virtual reality) to projekt przełomowy w skali kraju, ale i świata. Zakłada rekonstrukcję wyglądu przedwojennego pruskiego miasta Arnswalde (obecnie Choszczno), jego architektury, infrastruktury komunalnej oraz oddanie ogólnego ducha epoki.

Sama próba komputerowej rekonstrukcji historycznej nie jest przełomowa ani nowatorska. Staje się taka w połączeniu z technologią VR w oparciu o dokładną analizę historycznych obrazów. Dzięki technologii VR będzie można przenieść się 100 lat wstecz, do świata, który już nie istnieje.


- Postanowiliśmy odtworzyć wygląd miasta niemieckiego, z niemieckimi szyldami, nazwami ulic, urzędami i flagami. Jednocześnie jesteśmy Polakami i robimy to w poczuciu, że odtwarzamy nasze miasto, łącząc to, co polskie i niemieckie - wyjaśniają twórcy projektu.

Pasja

Realizacja projektu, za którą odpowiada 8-osobowa grupa profesjonalistów - pasjonatów, zajęła rok. 3 miesiące poświęcono na zbieranie materiałów archiwalnych niezbędnych do odtworzenia miasta, jego detali historycznych i architektonicznych.

Projekt sfinansowany został wyłącznie ze środków własnych. - Zrobiliśmy to z pasji, dla siebie, a także dla mieszkańców Choszczna, by w swojej tęsknocie za historią Arnswalde wyszli poza pocztówki i poczuli, jak wyglądały tamte czasy - mówi Adam Bral, CEO projektu.

Wirtualna prezentacja

Prototyp zostanie zaprezentowany 14 marca o godz. 14:00 w Choszczeńskim Domu Kultury. Jednym z największych atutów przedsięwzięcia będzie użycie stanowisk Oculus Rift. Dzięki generowaniu stereoskopowego obrazu, odciętego od światła pochodzącego z zewnątrz oraz wbudowanym czujnikom translacji/rotacji, obserwatorom towarzyszyć będzie pełne poczucie przestrzeni, łącznie ze zmianami punktu widzenia w zależności od wykonywanych ruchów głowy i możliwością poczucia lęku wysokości.

Projekt Arnswalde VR jest cały czas dopracowywany. Na podstawie radarowych i laserowych chmur danych odtwarzane są modele terenu oraz wymiarowane współcześnie istniejące budynki poniemieckie. Analizowane są historyczne zdjęcia i rekonstruowane są nieistniejące już budynki historyczne, środowisko miejskie oraz "klimat epoki".

Twórcy projektu korzystają m.in. ze starych map niemieckich. Wymiarując nieistniejące budynki porównują je z nielicznymi zachowanymi obiektami. Projekt będzie edukacyjny i interaktywny, będzie zawierał informacje o prezentowanych budynkach.

Przełom w wykorzystywaniu technologii VR

"Arsnwalde VR" stanowi kamień milowy w wykorzystywaniu technologii VR do procesu rekonstrukcji. - Arnswalde to tylko przykład tego, jak wspaniale i pożytecznie wykorzystać można technologię VR. Rozmawialiśmy już między sobą o podobnych tematach, jak na przykład kompleks Riesen czy obóz w Birkenau. To nie muszą być miasta. Mogą to być zamki, podziemia, okręty, tysiące obiektów i przestrzeni nadających się do rekonstruowania - mówi Sebastian Sosnowski, odpowiedzialny za grafikę, architekturę i research historyczny przedsięwzięcia.

Szczegóły znajdziecie TUTAJ

Darmowy program do rozliczania PIT-ów! Rozlicz się z Fundacją Radia ZET i pomóż dzieciom z wadami serca

Radio ZET/tj/lp