Przemycali ludzi z Wietnamu do Europy. 14 osób zatrzymanych

Polska Straż Graniczna, razem z kolegami z Litwy i Łotwy, rozbiła międzynarodowy gang przemytników ludzi. Przestępcy organizowali nielegalny przerzut migrantów z Wietnamu do Europy tak zwanym kanałem nadbałtyckim. Zatrzymano 14 osób - Polaków i Czeczenów.

"

- Grupa trudniła się organizowaniem nielegalnej migracji z Wietnamu, przez Rosję i kraje nadbałtyckie, do Polski. W wyniku międzynarodowych działań, zatrzymano obywateli Polski i Rosji narodowości czeczeńskiej - powiedziała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Agnieszka Golias. "

Do zatrzymań - w sumie 14 osób - doszło na terenie Polski, Litwy i Łotwy. W Polsce zatrzymano trzon grupy, dwóch obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej oraz obywatela Polski.

Mężczyźni usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji. Grozi im nawet 10 lat więzienia. Są tymczasowo aresztowani.

Do tej pory w sprawie zatrzymano 84 nielegalnych migrantów. Wszyscy są obywatelami Wietnamu.

Od kilku lat przemyt ludzi na granicy północno-wschodniej Polski należy do rzadkości. Ta zewnętrzna granica Unii Europejskiej jest dokładnie monitorowana, służby graniczne są wyposażone w sprzęt techniczny i elektronikę pozwalającą skutecznie wykrywać zarówno próby przekroczenia tzw. zielonej granicy, jak i przypadki przemytu ludzi w samochodach przejeżdżających przez przejścia.

Radio ZET/PAP/AK

Więcej: