W Radomiu powstała pracownia badań dopalaczy

Ośrodek badający substancje odurzające, psychotropowe i dopalacze zaczął działać w Radomiu

Instytucja działa w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu i realizuje badania dla wszystkich pozostałych ośrodków inspekcji sanitarnej w Polsce, a także m.in. na zlecenie policji i prokuratury.

Według głównego inspektora sanitarnego Marka Posobkiewicza, chociaż walka z dopalaczami trwa od lat, to na rynku wciąż pojawiają się nowe tego typu szkodliwe dla zdrowia substancje. W ubiegłym roku ich lista zwiększyła się o 114 pozycji.

–„ Substancje te działają jak narkotyki, uzależniają, a czasami są jeszcze trudniejsze do leczenia w przypadku zatrucia”- podkreślił Posobkiewicz.

W zeszłym roku w Polsce doszło do ponad 7,8 tys. zatruć. Według niego ta liczba jednak się zmniejsza. Obecnie odnotowuje się ok. 300 zatruć miesięcznie.

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu otworzono także pracownię, w której wykonywane są badania suplementów diety oraz środków z pogranicza żywności i leków. Chodzi o oznaczania zawartości i jakości składników znajdujących się w danym produkcie, mi.in.: witamin, minerałów oraz innych składników np. kwasów tłuszczowych.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: