8 klas zamiast gimnazjum. Minister edukacji o szczegółach reformy

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zgodnie z zapowiedzią przedstawiła plan reformy oświaty. Zmiany dotyczą szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Reforma rozłożona jest na bardzo wiele lat.

Najważniejsza zmiana to oczywiście wygaszanie gimnazjów. W roku szkolnym 2017/2018 nie będzie już rekrutacji do gimnazjów. To oznacza, że tegoroczni 6-klasiści w przyszłym roku rozpoczną naukę w klasie 7 szkoły podstawowej. Wraca więc 8-letnia podstawówka, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. Szefowa MEN Anna Zalewska mówiła także, że zasadnicze szkoły zawodowe, zastąpione zostaną przez dwustopniowe szkoły branżowe.

Nauczyciele mogą spać spokojnie

Anna Zalewska, przedstawiając projekty, które wprowadzić mają zmiany w systemie edukacji uspokoiła też nauczycieli. Zapewniła, że zmiana struktury nie przewiduje zwolnień nauczycieli i dodała, że  będą dodatkowo zabezpieczeni.

Jak wyjaśniała minister, konieczność wprowadzania zmian wynika z faktu, że badania pokazują, iż "częsta zmiana szkoły i grupy rówieśniczej, sześcioletnia szkoła podstawowa, trzyletnie gimnazjum, trzyletnie liceum powoduje nie tylko obniżenie jakości kształcenia-PAP, ale przeszkadza w edukacji i ogranicza motywację ucznia".
 
Zalewska zapowiedziała, ze resort chce także ponownie wprowadzić cykliczność etapów szkolnych poprzez wzmocnienie edukacji wczesnoszkolnej i przywrócenie czteroletniego ogólnokształcącego liceum i pięcioletniego technikum.

"Chcemy dokonać zmian programowych" - podkreślała minister edukacji. Poinformowała, że na stronie MEN pojawił się projekt ustawy, który trafi do uzgodnień i konsultacji oraz zakładka dotycząca podstaw programowych.

'Reforma edukacji przemyślana'

Nowa ustawa Prawo oświatowe zastąpić ma obowiązującą, wielokrotnie zmienianą, ustawę o systemie oświaty.

- Po raz pierwszy weryfikujemy prawie sto razy zmienianą ustawę o systemie oświaty - mówiła w piątek szefowa MEN. Przekonywała, że reforma jest przemyślana, odpowiedzialna i rozłożona na wiele lat, a także poparta badaniami a przede wszystkim - wielomiesięcznymi konsultacjami.

Minister Zalewska zapowiedziała, że pod koniec listopada poznamy podstawy programowe dla klas I,IV i VII.

Radio ZET/PAP/AK

Więcej: