Terror w zerówce. "Dziećmi powinien zająć się terapeuta"

Szokujące metody nauczania w szkole podstawowej w Szczodrem niedaleko Wrocławia. Nauczycielka klasy zerowej taśmą klejącą zaklejała dzieciom usta. Maluchy były też przez nią zastraszane. Radio ZET dotarło do nagrań z lekcji, na których słychać m.in dźwięk rozwijanej taśmy i płacz dzieci, którym zaklejono usta. Jedna z matek zgłosiła sprawę do Kuratorium. Posłuchaj też reportażu Tomka Jankowskiego, który odwiedził szkołę w Szczodrem.

Reportaż Tomka Jankowskiego ze szkoły w Szczodrem:

- - : - - / - - : - -

5 i 6-latki od września przeżywały dramat. Nikt nie miał o tym pojęcia, bo dzieci nie rozmawiały z rodzicami na temat tego, co dzieje się na lekcjach albo mówiły bardzo niewiele. Dorotę Łabę, matkę jednego z uczniów zaniepokoiły nocne koszmary jej dziecka i lęk przed pójściem do szkoły.  

Dopytywany przez matkę 6-leni Franek zdradził w końcu, że boi się chodzić do szkoły, ponieważ nauczycielka grozi, że go zabije jeśli przy rysowaniu szlaczka przekroczy w zeszycie linię. Opowiedział też o zaklejaniu ust taśmą klejącą.

Szokujące nagranie

Dorota Łaba postanowiła to sprawdzić i włożyła synowi do plecaka dyktafon. Nagranie potwierdziło słowa chłopca. Słychać na nim nie tylko ostrzeżenia, groźby i krzyki kobiety, ale też dźwięk rozwijanej taśmy i płacz dzieci. Radio ZET dotarło do szokującego nagrania. Oto jego fragment:

- - : - - / - - : - -

POSŁUCHAJ CAŁEGO NAGRANIA, KTÓRE ZAREJESTROWAŁ DYKTAFON SCHOWANY W PLECAKU: (25 min.)

- - : - - / - - : - -

Minister edukacji: "Jestem w szoku"

Minister edukacji Joanna Kluzik Rostkowska była zszokowana po wysłuchaniu nagrań.
- Oczywiście, że szok. Zastanawiam się co taka osoba robi w szkole. Obym się myliła, ale obawiam się, że to nie jest praktyka, którą ona zastosowała po raz pierwszy - mówi Radiu ZET Joanna Kluzik-Rostkowska.

Koniec dramatu dzieci

Dorota Łaba postanowiła zgłosić sprawę policji, ale funkcjonariusze z komisariatu w Długołęce odesłali ją do Kuratorium Oświaty. Kobieta złożyła tam skargę i jeszcze tego samego dnia o sprawie powiadomiła dyrektorkę szkoły, wręczając jej przy tym nagranie lekcji. Kopie trafiły też do rodziców.

Po informacji Radia ZET będzie kontrola w szkole w Szczodrem

Jeszcze dziś do Rzecznika Dyscyplinarnego Nauczycieli przy wojewodzie dolnośląskim trafi wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie nauczycielki. Kontrolę placówki zapowiedziało też MEN.

Dyrektor podstawówki w Szczodrem zdecydował o zawieszeniu nauczycielki. Zajęcia w klasie prowadzi nauczyciel w zastępstwie.   

Maluchy do psychologa?

Po takich przeżyciach lękowych, jakie zafundowała dzieciom ze szkoły nauczycielka w Szczodrem - powinien się nimi zająć terapeuta - ocenia psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska. Według niej to musi być osoba, która pokaże im, jaką radością może być zdobywanie wiedzy i uczenie się.

Więcej: