Na co wydasz pieniądze z projektu "Rodzina 500 plus"? SONDA

Z badania ARC Rynek przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” wynika, że polscy rodzice środki z projektu „Rodzina 500 plus” chcą przeznaczyć przde wszystkim na zajęcia dodatkowe i wycieczki szkolne.

Wyniki badania zaskakują ekspertów, którzy spodziewali się, że 500 złotych od rządu będzie łatało dziury w domowym budżecie - powstałe na przykład na potrzeby remontu lub wymiany sprzętów AGD.

Tymczasem zdecydowana większość badanych deklaruje, że całość (40 proc. rodziców) lub przynajmniej część otrzymanych świadczeń (32 proc. rodziców) przeznaczy na konkretne potrzeby dzieci.

Część polityków - w tym minister Jarosław Gowin - obawiało się, jak dodatek finansowy od rządu będzie wykorzystywany przez rodziny. Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego mówił nawet o tym, że niektórzy rodzice mogą zrezygnować z pracy zarobkowej z powodu wejścia w życie programu 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko.

Program „Rodzina 500 plus” wejdzie w życie w drugim kwartale tego roku, prawdopodobnie od kwietnia. Przy pierwszym dziecku obowiązują progi dochodowe w wysokości 800 i 1200 złDrugie i kolejne dzieci otrzymają świadczenie bez żadnych warunków. By dostać 500 złotych na dziecko, trzeba będzie złożyć wniosek w odpowiednim do miejsca zamieszkania urzędzie lub zgłosić się do projektu przez internet na portalu empatia.pl (wymagany jest podpis elektroniczny lub konto w serwisie e-PUAP).

Sejm będzie zajmował się tym projektem już na najbliższym posiedzeniu izby niższej.

Na co wydasz pieniądze z projektu "500 złotych na dziecko"?

Radio ZET/RZ/ŁS

Więcej: