Ambasador Rosji o Smoleńsku. Ostra odpowiedź polskiego MSZ

Wypowiedź ambasadora jest przykładem próby narzucania polskim śledczym wyniku dochodzenia – tak polska dyplomacja odpowiedziała na wywiad, którego ambasador FR w Polsce Siergiej Andriejew udzielił portalowi Wirtualna Polska.

Rozmowa była poświęcona katastrofie smoleńskiej i jej badaniu. Andriejew stwierdził w wywiadzie, że co prawda z rosyjskiego punktu widzenia katastrofa została wyjaśniona, ale „z Polski wciąż docierają nowe wersje przyczyn katastrofy, nowe przypuszczenia, wyjaśnienia i nowe pytania”.

– Ze strony rosyjskiej wszystkie te kolejne posunięcia polskiej prokuratury i podkomisji smoleńskiej muszą z kolei być zbadane i wyjaśnione przez rosyjski Komitet Śledczy – powiedział. – Można oczywiście badać katastrofę w nieskończoność, wszystkie szczegóły tamtych wydarzeń. Ale naszym zdaniem nic nie zmieni istoty sprawy – dodał

Polskie MSZ wydało komunikat, będący reakcją na wypowiedzi ambasadora.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadcza, że strona rosyjska nie ma żadnych podstaw prawnych, by narzucać Polsce sposób prowadzenia i moment zakończenia śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej” – głosi dokument.
„Wypowiedź ambasadora jest przykładem próby narzucania polskim śledczym wyniku dochodzenia. Potwierdza także wolę odwlekania przez stronę rosyjską decyzji o oddaniu władzom Polski szczątków samolotu Tu-154-M, które są własnością Rzeczypospolitej Polskiej. Taka postawa dla polskich władz jest nie do przyjęcia. W kontaktach ze stroną rosyjską Ministerstwo Spraw Zagranicznych każdorazowo podkreśla potrzebę jak najszybszego zwrotu wraku Polsce” – stwierdza polska dyplomacja.

Radio ZET/PAP/WP.pl/MW

Więcej: