Ryszard Kukliński generałem. „To rycerz naszej niepodległości”

Ryszard Kukliński został w piątek pośmiertnie awansowany na stopień generała. – Był wielką postacią naszej historii, był rycerzem naszej niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Belwederze. Nadanie mu nominacji generalskiej nazwał „aktem sprawiedliwości historycznej”.

Prezydent wręczył w piątek w Belwederze odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

– Dzieło pułkownika Kuklińskiego, dziś generała, jest w tym zakresie niepodważalne i było niezbędne - oświadczył.

Duda podkreślił, że Kukliński zapłacił za to wysoka cenę. – Zapłacił nie tylko cenę wygnania. Zapłacił cenę nie tylko wyroku śmierci, który komunistyczny sąd wydał na niego. Zapłacił nie tylko cenę degradacji, ale zapłacił także cenę życia swoich najbliższych w do dziś nie do końca wyjaśnionych okolicznościach - powiedział.

– Dlatego z cała pewnością pan generał Kukliński był wielką postacią naszej historii i z cała pewnością był człowiekiem niepodległości - podkreślił prezydent.

Ryszard Kukliński - kim był?

Ryszard Kukliński był pułkownikiem Wojska Polskiego, zastępcą szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego. W latach 70. i na początku 80. przekazał Amerykanom strategiczne plany wojskowe Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego dotyczące m.in. radzieckiej inwazji na Europę. Uprzedził ich o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

W 1981 roku Kukliński wraz z rodziną uciekł do USA. W opuszczeniu Polski pomagały mu amerykańskie służby. Żył tam pod zmienionym nazwiskiem. Sąd PRL skazał go w 1984 na śmierć za zdradę i szpiegostwo. Po transformacji ustrojowej, wyrok uchylono i przywrócono mu stopień pułkownika. Sprawę skierowano ponownie do prokuratury wojskowej, która śledztwo umorzyła. Uznała wtedy, że Kukliński podejmując współpracę z amerykańskim wywiadem, działał na rzecz Polski oraz w stanie "wyższej konieczności".

W 1998 roku w ambasadzie w Waszyngtonie pułkownik Kukliński otrzymał polski paszport. Zmarł w 2004 roku.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: