Sejmowa komisja przyjęła projekt "Za życiem"

Po nocnych pracach nad poprawkami, sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła rządowy projekt "Za życiem". To projekt wspierania rodzin, którym urodzą się niepełnosprawne lub śmiertelnie chore dzieci. Dziś głosowanie.

Posłowie zgłosili 22 poprawki. Poprawka, którą jako pierwszą uzasadniała Urszula Rusecka (PiS) dotyczy zmiany tytułu ustawy, który miałby brzmieć „o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin +za życiem+”. Komisja zaopiniowała ją pozytywnie.

Kolejna poprawka, jak wyjaśniały posłanki PO Marzena Okła-Drewnowicz i Magdalena Kochan, zakłada, że każde dziecko z określoną niepełnosprawnością, bez względu na moment jej powstania – nie tylko w czasie ciąży i porodu - było objęte jednorazowym świadczeniem 4 tys. zł. Komisja ją odrzuciła.

Podobnie jak poprawkę PSL, aby oprócz zasiłku z programu "Rodzina 500 plus", był także zasiłek rehabilitacyjny w wysokości 500 zł dla każdego niepełnosprawnego dziecka.

Dla kogo program "Za życiem"?

Rządowy projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem" przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.

Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy.

Radio ZET/PAP/mia

Więcej: