Airbus: chcieliśmy stworzyć w Polsce 6 tys. miejsc pracy

Ambicje naszej Grupy od początku wykraczały poza offset związany z programem śmigłowcowym – napisała firma Airbus Group w wydanym w piątek oświadczeniu.

Grupa Airbus zapewniła, że zawsze „w sposób transparentny i otwarty wypowiadała się o swoich planach związanych z rozwojem obecności przemysłowej w Polsce w branży śmigłowcowej, lotniczej i kosmicznej”.

„W ostatnich dniach w mediach pojawiły się komentarze sugerujące, że Airbus Group nie poinformował Rządu Rzeczpospolitej Polskiej o zamiarze utworzenia 6000 miejsc pracy w kraju w ramach długofalowej strategii rozwoju Grupy. Nie odpowiada to stanowi faktycznemu” – twierdzi firma. Według niej informację na ten temat przekazano członkom polskiego zespołu offsetowego oraz wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

CZYTAJ TEŻ: Macierewicz: sprawa śmigłowców pilna, ale Airbus nie spełnił polskich propozycji

Na początku października Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów, uznając je za bezprzedmiotowe. Polski rząd uznał, że oferta Airbusa na dostarczenie śmigłowców Caracal nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski.

W tym tygodniu premier Beata Szydło w wywiadzie dla telewizji Trwam zapewniła, że kończąc negocjacje z Airbus Helicopters w sprawie offsetu za 50 śmigłowców „polski rząd postąpił zgodnie z interesem polskiego państwa”. Stwierdziła również, że propozycja stworzenia 6 tys. miejsc pracy „absolutnie nigdy nie była zgłaszana przez stronę francuską”.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: