Problem smogu kosztuje nas wszystkich

Choroby związane z fatalną jakością powietrza w Polsce zabijają nawet czterysta tysięcy osób rocznie. Takie alarmujące informacje przekazuje ministerstwo zdrowia. Od kilku dni nad miastami unosi się smog, z którym walkę zapowiedział już rząd. Ale zanieczyszczone powietrze to też ogromne koszty.

Najwięcej z powodu smogowego problemu tracą między innymi samorządy, które wprowadzają darmową komunikację. Rybnik, w którym mieszkańcy przez dwa dni mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji autobusowej, musi znaleźć dwieście tysięcy złotych na pokrycie strat wynikających z darmowych przejazdów. W Krakowie również kilkanaście tysięcy kierowców skusiło się na darmową komunikację miejską podczas smogu.

Smog odbija się na naszym zdrowiu, a to oznacza wyższe koszty dla służby zdrowia. Bartosz Sawicki z TMS Brokers mówi, że zyski tracą też firmy z powodu masowych zwolnień lekarskich.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje od przyszłego roku wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży kotłów niskoemisyjnych na węgiel.

RadioZET.pl/DG

Więcej: