5 października i już śnieg w górach. W Tatrach zagrożenie lawinowe

Spełnia się marzenie tych, którzy tęsknili za śniegiem. Białe zrobiły się w środę wyższe partie Beskidów. Pierwszy jesienny śnieg spadł też w Zakopanem, a temperatura spadła do 0 stopni. Całe miasto pod Giewontem pokryła cienka warstwa białego puchu. W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

W Tatrach, na szczytach gór leży około 30 cm śniegu. Termometry na Kasprowym Wierchu pokazują minus 8 stopni Celsjusza.

Warunki do uprawiania turystyki są złe. W górach cały czas pada śnieg. Szlaki w wyższych partiach Tatr są mocno oblodzone.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili w środę rano pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego dla całego obszaru Tatr. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, w bardzo stromym, lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest także samorzutne schodzenie małych lawin.

Beskidy "udekorowane"

Zabieliły się też wyższe partie Beskidów. To pierwszy śnieg tej jesieni. Warunki na szlakach są bardzo trudne, szczególnie w szczytowych partiach, gdzie leży trochę śniegu i jest mglisto.

GOPRowcy zastrzegają jednak, że to raczej "dekoracyjny" opad - na Skrzycznem, Babiej Górze i Pilsku leżą raptem trzy-cztery centymetry śniegu.

Pogoda nie zachęca do wędrówek, a szlaki świecą pustkami. W górach utrzymuje się mgła. Widoczność w niektórych rejonach nie przekracza 50 m. Szlaki są śliskie i błotniste. Termometry w wyższych partiach Beskidów w środę rano wskazywały 3-4 stopnie poniżej zera. W tych warunkach GOPR-owcy odradzają górskie wędrówki.

Radio ZET/PAP/AK

Więcej: