CBOS: Duda, Szydło i Kukiz na czele rankingu zaufania

Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem Polaków - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Za nim w rankingu plasują się premier Beata Szydło oraz lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Największą nieufność budzą natomiast szef MON Antoni Macierewicz, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący PO Grzegorz Schetyna i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Badanie CBOS przeprowadzone zostało metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-13 listopada na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Pracownia podkreśla, że listopad nie przyniósł znaczących zmian w opiniach Polaków. 

Polacy ufają prezydentowi i członkom rządu

61 proc. ankietowanych zadeklarowało zaufanie do prezydenta Andrzeja Dudy (spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z październikiem). Nieufność do prezydenta wyraża 25 proc. (bez zmian). Premier Beacie Szydło ufa 51 proc. badanych (spadek o 6 pkt proc. w porównaniu z październikiem). Nie ufa jej 33 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.). 

Pawłowi Kukizowi ufa 46 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.), u 25 proc. jego osoba budzi nieufność (spadek o 2 pkt proc.). 

Kaczyński i Macierewicz budzą nieufność

Największą nieufnością wśród badanych odznacza się minister obrony narodowej Antoniego Macierewicza - nie ufa mu 51 proc. (o 1 pkt proc. mniej), natomiast ufa 28 proc (spadek o 2 proc). Na nieco niższym poziomie kształtuje się nieufność wobec Jarosława Kaczyńskiego. Prezesowi Prawa i Sprawiedliwości nie ufa 50 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc), ufa zaś 37 proc (bez zmian).

40 proc. badanych nie ufa ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze (to mniej o 4 pkt proc. w porównaniu do badania w październiku), wskaźnik zaufania również utrzymuje się na poziomie 40 proc (wzrost o 3 pkt proc.).
 
Liderowi Platformy Obywatelskiej Grzegorzowi Schetynie nie ufa 40 proc ankietowanych (wzrost o 1 proc). Zaufanie zaś deklaruje 24 proc (spadek o 3 pkt proc.).

Najbardziej anonimowi?

Z sondażu wynika również, że 54 proc. ankietowanych nie zna marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego; po 41 proc. badanych nie zna ministra zdrowia oraz lidera SLD. Do najmniej znanych polityków należą także: marszałek Kuchciński (nie zna go 39 proc. badanych); lider PSL (nie zna go 38 proc.), minister kultury Piotr Gliński (nie zna go 37 proc.), minister rodziny Elżbieta  Rafalska (35 proc.), minister edukacji Anna Zalewska (32 proc.), wicepremiera ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego (31 proc.)

Radio ZET/PAP/MP

Więcej: