SLD w Sejmie. Nowy sondaż

Gdyby wybory odbyły się w listopadzie, do Sejmu weszłoby pięć partii – wynika z sondażu CBOS.

Poparcie dla PiS wyniosło 38 proc. i nie zmieniło się w stosunku do października. 17 proc. badanych zadeklarowało, że zagłosowałoby na Nowoczesną (1 pkt proc. więcej niż w październiku). PO mogłaby liczyć na 14 proc. głosów (- 1 pkt proc.), a Kukiz’15 6 proc. (bez zmian). Do Sejmu wszedłby także Sojusz Lewicy Demokratycznej – głosowanie na tę partię zadeklarowało 5 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.).

Pozostałe partie otrzymały poparcie poniżej 5-procentowego progu wyborczego. Oddanie głosu na PSL zadeklarowało 4 proc. ankietowanych (bez zmian w stosunku do sondażu z października). Na partię KORWiN (obecnie „Wolność”) zagłosowałoby 2 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), a na Partię Razem 1 proc. (spadek o 1 pkt proc.)

10 proc. ankietowanych zaznaczyło odpowiedź „trudno powiedzieć” (o 1 pkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu).

Jak podkreśla CBOS wyniki najnowszego sondażu wskazują, że sytuacja na scenie politycznej jest stabilna, a zmiany w poziomie poparcia dla poszczególnych ugrupowań są niewielkie i mieszczą się w granicach błędu statystycznego.

Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 4-13 listopada 2016 r. na reprezentatywnej próbie losowej 1019 dorosłych mieszkańców Polski.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: