Sondaż IBRiS: W sprawie TK prawie połowa Polaków za opozycją

Prawie połowa badanych w sondażu IBRiS dla Radia ZET uważa, że w sporze o sędziów Trybunału Konstytucyjnego rację ma opozycja. Prawu i Sprawiedliwości oraz rządowi rację przyznaje z kolei niespełna jedna czwarta respondentów.

Aż 46,5 proc. ankietowanych twierdzi, że racja jest po stronie opozycji i sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ponad połowę mniej, 22,6 proc. badanych, jest zdania, podziela stanowisko większości sejmowej oraz prezydenta Andrzeja Dudy.

W sporze o Trybunał Konstytucyjny racji żadnej ze stron nie przyznaje aż 21,4 proc. pytanych, natomiast 9,5 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Rację opozycji i sędziom Trybunału Konstytucyjnego przyznaje zdecydowana większość wyborców Platformy Obywatelskiej - 75 proc., Polskiego Stronnictwa Ludowego - 57 proc., Zjednoczonej Lewicy - 81 proc. oraz Nowoczesnej - 89 proc.

54 proc. ankietowanych, którzy oddali swój głos na Prawo i Sprawiedliwość, stoi po stronie większości sejmowej i prezydenta Andrzeja Dudy, jednak 12 proc. z nich mimo wszystko przyznaje rację opozycji i sędziom Trybunału Konstytucyjnego.

W sprawie sporu o TK podzieleni są wyborcy Ruchu Kukiz'15, Partii Razem i KORWiN. 46 proc. wyborców Ruchu Kukiz'15 rację przyznaje większości sejmowej i prezydentowi Andrzejowi Dudzie, opozycji i sędziom Trybunału Konstytucyjnego - 19 proc., nikomu - 23 proc., natomiast 12 proc. z nich nie ma zdania na ten temat.

Spośród wyborców Partii Razem po 36 proc. pytanych podziela zdanie opozycji lub nikomu nie przyznaje racji, a po stronie większości sejmowej i prezydenta stoi 29 proc. badanych. Natomiast wśród wyborców partii KORWiN 37 proc. podziela stanowisko większości sejmowej, 23 proc. przyznaje rację opozycji i sędziom Trybunału Konstytucyjnego, a 33 proc. nie opowiada się za żadną ze stron.

Badanie przeprowadzono 11 i 12 grudnia 2015 roku na próbie 1100 respondentów.

Radio ZET/ID/MSO

Więcej: