Ziobro zajmie się wnioskiem o utajnienie procesu ws. Ewy Tylman

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zbada zasadność wniosku poznańskiej prokuratury o wyłączenie jawności procesu Adama Z., oskarżonego o zabójstwo Ewy Tylman - podała Prokuratura Krajowa. Utajnienia procesu nie chce rodzina Tylman ani sam oskarżony.

Poznańska prokuratura uzasadniała swój wniosek o prowadzenie tego procesu za zamkniętymi drzwiami argumentami, że w przypadku publicznego procesu Adama Z. istniałaby uzasadniona możliwość zakłócenia jego przebiegu. Ponadto, jak twierdzi prokuratura, proces mógłby naruszyć interes prywatny różnych osób, nie tylko pokrzywdzonych, ale też oskarżonego.

List do Z. Ziobry

We wtorek list w tej sprawie przesłał do Prokuratora Generalnego ojciec Ewy Tylman, który chce, by postępowanie przed sądem było prowadzone jawnie. "Zależy mi, aby cała prawda ujrzała światło dzienne i wiem także, bo mówił Pan to publicznie, że chce Pan rozpoznawania spraw w sądzie przy pełnej jawności" - napisał. 
- Pan prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapoznał się wnikliwie z listem przesłanym w dniu wczorajszym przez pana Andrzeja Tylmana i uznał za konieczne niezwłoczne sprawdzenie zasadności tego wniosku skierowanego przez Prokuraturę Okręgowa w Poznaniu - powiedziała rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.
Jak dodała, decyzja czy wniosek prokuratury o utajnienie procesu był zasadny czy też nie, zostanie wydana do czasu organizacyjnego posiedzenia sądu, które ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Strona oskarżonego także za jawnością

Pełnomocnik Adama Z. mec. Ireneusz Adamczak podkreślił, że jego klient również opowiada się za nieutajnianiem procesu. 
- My jesteśmy przeciwni wyłączeniu jawności, jesteśmy za tym, by to był proces otwarty, by społeczeństwo znało jego przebieg. Nie ma przesłanek, które by wskazywały, że zachodzi konieczność wyłączenia jawności. Mój klient jest za tym, by to było publiczne - zaznaczył.
Radio ZET/PAP/MP

Więcej: