Strajk w Dobrzeniu Wielkim - spotkanie mediacyjne w Warszawie

Przerwali głodówkę i pojawili się na rozmowach z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji! Protestujący mieszkańcy z Dobrzynia Wielkiego nie chcą, by część ich gminy włączono do sąsiadującego Opola. W niedzielę przyjechali do Warszawy na trzygodzinne negocjacje z ministrem. Protestowali też pod Sejmem.

Mediacje, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z protestującymi mieszkańcami gminy Dobrzeń Wielki, trwały blisko trzy godziny. Do piątku ma zostać wyłoniona nowa grupa mediacyjna. Na razie przełomu nie ma. Minister Błaszczak zapowiedział jednak, że rozmowy będą się toczyć dalej, a w jego imieniu będzie działał Wojewoda Opolski. 

–  Co by było, gdyby Warszawa chciala zrobić z Legionowa jedną z wielkomiejskich dzielnic. Nie byłoby to przecież dobre dla miasta –  mówi jedna z członkiń delegacji w rozmowie z Radiem ZET. 

Od 1 stycznia tego roku Opole powiększyło się o 12 sołectw lub ich części. Z gminy Dobrzeń Wielki - do Opola przyłączono sześć wsi, w tym teren Elektrowni Opole i płynące z niej podatki. Po włączeniu wszystkich sąsiadujących terenów - Opole zyska niemal 9,5 tysięcy mieszkańców i ponad 5 tysięcy hektarów. Przylegająca do Opola gmina Dobrzeń Wielki, straci na przyłączeniu do miasta 40 milionów złotych rocznie. To dzięki podatkom od sporych fabryk, w tym – elektrowni. 

RadioZET.pl/rokl, KM

Więcej: