Spadające gwiazdy z 11 na 12 listopada. Kiedy obserować deszcz Północnych Taurydów?

Kolejna i jedna z ostatnich w tym roku szans na oglądanie spadających meteorytów przed nami. Wrażeń dostarczy nam rój Północnych Taurydów, które swoje maksimum mają w połowie listopada. Kiedy dokładnie można je obserwować?

Deszcze meteorytów cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. Przed nami kolejna okazja, by podziwiać to wspaniałe zjawisko. Tym razem chodzi o rój Północnych Taurydów, która są aktywne już od drugiej połowy października. Widoczne są do grudnia, ale ich maksimum przypada wkrótce - w nocy z 11 na 12 listopada - czyli właśnie wtedy, kiedy na niebie zacznie być widoczny tzw. superksiężyc. Wprawdzie Północne Taurydy nie należą do najaktywniejszych rojów, to jednak dla cierpliwych fanów obserwowania zjawisk astronomicznych będą sporą atrakcją - o ile pozwoli na to zachmurzenie nieba. O której i gdzie na niebie obserwować spadające Taurydy?

Północne Taurydy na niebie - o której i gdzie je obserwować?

Radiant Północnych Taurydów znajduje się w gwiazdozbiorze Byka, który znajduje się na linii wyznaczającej pozorną wędrówkę Słońca po niebie, między Bliźniętami a Baranem. Aby obserwować spadające meteory należy patrzeć nie w sam radiant, tylko w pewnej odległości od niego, gdyż obiekty pozornie "wylatujące" z radiantu nie są w nim widoczne. Taurydy N obserwować można już około godziny 19.00, jednak najlepsze warunki do obserwacji wystąpią po północy.

A jeśli niebo będzie pochmurne, to w tym miesiącu można oglądać jeszcze spadające Leonidy, które będą zdecydowanie bardziej aktywne a do tego obserwacji na pewno nie utrudni Księżyc.

Więcej: