Superksiężyc - listopad 2016: kiedy kolejna superpełnia?

W nocy 14 listopada 2016 będziemy mogli zobaczyć na niebie zjawisko zwane Superksiężycem. Gdzie i jak go oglądać? Koniecznie skorzystajcie z tej okazji i wyjdźcie na spacer lub chociaż na balkon i skierujcie swoje oczy ku niebu. Będzie można zobaczyć na nim bowiem naszego naturalnego satelitę, którego tej nocy będzie wyjątkowo trudno nie zauważyć, ponieważ nie dość, że będzie on w pełni, to jeszcze w swoim perygeum, a więc podczas ruchu wokół naszej planety po swojej eliptycznej orbicie znajdzie się najbliżej Ziemi.

Superksiężyc to zjawisko, gdy ziemski satelita znajduje się w linii prostej ze Słońcem i Ziemią. Nazwę taką w 1979 roku wprowadził astrolog Richard Noll. Superksiężyc, superpełnia, największa pełnia księżyca, wilczy Księżyc – zjawisko to ma mnóstwo nazw, ale jeden wspólny mianownik: to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wyjątkowy i ogromny księżyc w całej okazałości. Co więcej nadchodząca 14 listopada ogromna pełnia Księżyca będzie największą pełnią w 2016 roku, a także – jak podają naukowcy – największą od początku w XXI wieku. To właśnie wtedy będziemy mogli zaobserwować na niebie superksiężyc.

SUPERKSIĘŻYC W PAŹDZIERNIKU

Superksiężyc 2016: gdzie oglądać największą pełnię XXI wieku?

To będzie niebywała okazja dla wszystkich zainteresowanych astronomią. Już 14 listopada perygeum, czyli odległość geocentryczna od Ziemi do środka Księżyca, wyniesie 356536 kilometrów, a wielkość tarczy wyniesie 0,559 stopni. Ostatnią pełnię Księżyca mogliśmy obserwować co prawda niedawno, bo 17 października, ale wówczas Księżyc był o 1328 kilometrów dalej, niż będzie miało to miejsce w połowie listopada. 

Superksiężyc 14 listopada 2016

Jaki zmienia się wygląd Księżyca podczas superpełni? - W takich warunkach Księżyc wydaje się o 14 procent większy i o 30 procent jaśniejszy niż wtedy, gdy jest najbardziej oddalony od naszej planety – tłumaczy zjawisko brytyjska astronom Heather Couper.

Niebo pod koniec 2016 roku

Co czeka jeszcze fanów astronomii w 2016 roku? Następny Superksiężyc będziemy mogli obserwować na niebie już 14 grudnia. Oprócz tego w tym roku zobaczymy jeszcze maksimum roju Orionidy (21-22 października), maksimum roju Taurydów (4-5 listopada), maksimum roju Geminidów (14-15 listopada) oraz maksimum roju Ursydów (21-22 grudnia). Eksperci przewidują jednak, że największe wrażenie zrobi Superksiężyc z 14 listopada 2016.

Radio ZET/SI