Wszystkich Świętych 2016: kiedy, w który dzień tygodnia wypada?

Wszystkich Świętych 2016: kiedy wypada - którego dnia tygodnia obchodzimy coroczne święto? Sprawdzamy kalendarz i termin Święta Zmarłych.

Jak co roku zbliża się Wszystkich Świętych. Tegoroczne uroczystości wypadają we wtorek, bo właśnie wtedy przypada 1. listopada. Tego dnia katolicy przypominają sobie wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Geneza święta sięga starożytnego zwyczaju wspominania chrześcijańskich męczenników, którzy zginęli w imię wiary. Wcześniej dzień ten obchodzony był w innych terminach roku - np. w kwietniu. Źródła podają, że data dnia Wszystkich Świętych na 1. listopada ustanowiona została dopiero w 741 roku.

Kiedy Wszystkich Świętych, kiedy "Zaduszki"?

Z dniem Wszystkich Świętych związane są także "Zaduszki", czyli Dzień Zaduszny, podczas którego wierni modlą się za dusze wszystkich zmarłych wiernych. Ta uroczystość obchodzona jest 2 listopada. Niekiedy święta te są mylone a dodatkowo także dzień Wszystkich Świętych mylnie nazywany jest Świętem Zmarłych. Wynika to z faktu, że w czasach PRL-u władze próbowały nadać świętu świeckiego charakteru, przez co obowiązywała zróżnicowana nomenklatura. Mimo to 1 listopada zawsze był świętem kościelnym, choć niewłaściwe nazewnictwo się utrwaliło i nadal jest używane.

Wszystkich Świętych 2016: wolne od pracy

Czy Wszystkich Świętych jest wolne od pracy? Takie pytania pojawiają się co roku. Od lat 1. listopada, zgodnie z ustawą, jest dniem, w którym nie pracujemy. Każdy ma dzięki temu możliwość świętowania i uczczenia tego dnia. Zamknięte są urzędy, szkoły, placówki oświatowe, centra handlowe, punkty usługowe i wszystkie inne miejsca zatrudnienia - z wyjątkiem tych, w których tego dnia pracują ich właściciele. Pracują też m.in. służby mundurowe, pracownicy szpitali czy zakładów komunikacyjnych.

Więcej: