Nagrobki z XVIII wieku służyły za… podest w kurniku [FOTO]

Udało się odzyskać barokowe płyty nagrobne, pochodzące z kościoła w Stepnicy (woj. zachodniopomorskie). Zaginęły ponad 50 lat temu, a odnalazły się w jednym z kurników.

Jedna z odnalezionych płyt jest datowana na 1753 r., widnieje na niej nazwisko żeglarza Christiana Krentzina. – Druga również pochodzi z tego okresu, jest nieczytelna, nieznana wcześniej historykom i nie posiada żadnej dokumentacji konserwatorskiej - wyjaśnił Łuczak.

– Gospodarstwo, w którym odnaleziono zabytki znajduje się w jednej z miejscowości w powiecie goleniowskim. Z wapiennych płyt nagrobnych był zrobiony podest do kurnika. Płyty udało się bez problemu zdemontować, choć są pęknięte w połowie. W sumie ważą przeszło 500 kg - opowiadał.

Właściciel gospodarstwa, na terenie którego znaleziono zabytkowe płyty, nie będzie jednak odpowiadał za kradzież zabytków. – W momencie zaginięcia płyt miał 3 lata. Przedawnienie nastąpiło w 1974 r. - powiedział Łuczak.

Proboszcz kościoła św. Jacka w Stepnicy zamierza przeprowadzić renowację odnalezionych płyt i w przyszłości wyeksponować je we wnętrzu świątyni.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: