Projekt 500 zł na drugie dziecko to priorytet - tak mówiła B. Szydło

- To będzie pierwszy projekt, jaki zrealizuję - zapowiedziała Beata Szydło, odnosząc się do proponowanego przez PiS "Programu rodzina 500 plus". Zgodnie z projektem rodzice otrzymywaliby 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach także na pierwsze dziecko.

Na spotkaniu z rodzinami wielodzietnymi w podwarszawskim Józefowie kandydatka PiS na premiera podkreśliła przed wyborami, że "wielu rodziców nie stać na wyposażenie dziecka". 

Zauważyła też, że rodzice w tym celu coraz częściej korzystają z ofert pożyczek krótkoterminowych. - To pokazuje skalę problemu - uważa Szydło.

Zdaniem kandydatki PiS na premiera to najlepszy moment na rozmowy o potrzebach polskich rodzin. - Dziecko to jest inwestycja. To nie jest koszt. Rodzina to jest inwestycja. Państwo powinno pamiętać, że inwestowanie w rodziny to inwestycja w naszą przyszłość - powiedziała.

Przypominała również, że PiS przygotowało już projekt ustawy, który jest dedykowany "wszystkim polskim rodzinom" - "O pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Program rodzina 500 plus".

- W tym programie proponujemy systemowe rozwiązanie. Proponujemy, żeby na każde drugie i kolejne dziecko rodzice otrzymywali 500 zł miesięcznie, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze dziecko - tłumaczyła Szydło.

Projekt zakłada, że 500 zł przysługiwałoby rodzinom - bez względu na ich dochód - na drugie i kolejne dziecko. W rodzinach, w których dochód jest niższy niż 800 zł na jedną osobę, 500 zł przysługiwałoby już na pierwsze dziecko.

- To jest mój priorytet. Jeżeli Polacy mi zaufają, jeżeli będę miała przywilej tworzenia rządu, to jest pierwszy z projektów, który zrealizuję - zapewniła.

PAP/AL

Więcej: