Szydło: Oboje z Mateuszem jesteśmy pomazańcami Kaczyńskiego

Oboje z Mateuszem jesteśmy pomazańcami Jarosława Kaczyńskiego - powiedziała premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z Mateuszem Morawieckim. - Tworzymy w rządzie duet, który dostał ambitne zadanie - dodała.

Na konferencji prasowej premier oficjalnie przedstawiła wicepremiera Mateusza Morawieckiego jako nowego ministra finansów.

- Wszystko to odbywa się w ramach zmian, które nastąpiły w rządzie. (...) Przede wszystkim to są zmiany systemowe, strukturalne. Stawiamy na gospodarkę. To gospodarka i rozwój ma być priorytetem tych kolejnych miesięcy prac rządu Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała premier Szydło.

Podkreśliła, że plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, przygotowany przez wicepremiera Morawieckiego, będzie miał "priorytetowe i zielone przede wszystkim światło".

- Wszystkie resorty gospodarcze muszą bardzo intensywnie rozpocząć realizację tego planu - zaznaczyła szefowa rządu.

Pytana o wpływ prezesa PiS na ostatnie roszady personalne w rządzie, i o to, czy Mateusz Morawiecki jest pomazańcem Jarosława Kaczyńskiego odparła żartobliwie: - Mogę powiedzieć, że oboje z Mateuszem jesteśmy pomazańcami Jarosława Kaczyńskiego - powiedziała premier Szydło.

"Kapitan jest tylko jeden i jest nim pani premier"

- Deklaruję stabilność finansów publicznych. Stabilność finansów publicznych i polityka finansowa państwa są ogromną wartością i ta wartość będzie utrzymana - powiedział w czwartek na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju, minister finansów Mateusz Morawiecki.

- Chcę rzeczywiście doprowadzić do jak najlepszej koordynacji w ramach całej polityki gospodarczej, tak rozumiem tą misję. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to ogromna odpowiedzialność i tak w ramach tej koordynacji polityki gospodarczej, rozwojowej, przyspieszenia polityki inwestycyjnej chciałbym też zadeklarować stabilność finansów publicznych; stabilność finansów publicznych i polityka finansowa państwa są ogromną wartością i ta wartość będzie utrzymana - powiedział Morawiecki.

- Ta misja jest wypełnieniem obietnic przed wyborczych, ale również programu Prawa i Sprawiedliwości (...) - dodał.

Morawiecki podziękował za pracę poprzedniemu ministrowi finansów. - Chciałbym też złożyć ogromne podziękowania dla ministra Pawła Szałamachy. Znakomicie prowadził ten resort pierwsze 10 miesięcy. Zawsze funkcja ministra finansów jest trudną funkcją, taką gdzie czasami trzeba powiedzieć +nie+, i ona jest przez to mniej łatwa w otoczeniu rządowym- dodał.

Morawiecki podziękował także premier Beacie Szydło za powierzenie mu stanowiska ministra finansów. - Kapitan jest tylko jeden na statku, tym kapitanem jest pani premier. Znakomicie mi się z panią premier pracuje, wszystko inne to są bezsensowne plotki - stwierdził Morawiecki.

Radio ZET/PAP/MT

Więcej: