Kto stosuje tabletki „dzień po”? Zaskakujące dane

Awaryjna antykoncepcja to kontrowersyjny temat. Wiele osób sądzi, że korzystają z nich głównie nastolatki. Tymczasem jak się okazuje, najczęściej po tabletki „dzień po” sięgają osoby w wieku 25-30 lat – wynika z badań Millward Brown, cytowanych przez Dziennik.pl.

Z raportu wynika, że osoby w wieku poniżej 18 lat stanowią niecałe 2 proc. kupujących tabletkę ellaOne w Polsce. To właśnie ten środek jest stosowany, by zahamować owulację, a w efekcie uniemożliwić zajście w ciążę.

Najwięcej osób, które kupiły ten środek, ma od 25 do 30 lat. To 45 proc. kupujących. Kolejne 18 proc. ma 30-35 lat. Kobiety stanowią 51 proc. kupujących ellaOne, a mężczyźni 44 proc. 2 proc. przypadków zakupu dokonały pary. Pozostali ankietowani nie podali tej informacji.  

CZYTAJ TEŻ: Kiedy pigułki "dzień po" będą dostępne tylko na receptę? Minister Radziwiłł zabrał głos

EllaOne działa do pięciu dni po „ryzykowanym” stosunku. Producent nie daje całkowitej gwarancji, że jej przyjęcie uniemożliwi zajście w ciążę.

Obecnie jest dostępna bez recepty. Władze pracują nad zmianami w prawie, które mają wprowadzić obowiązek posiadania recepty.

Radio ZET/Dziennik.pl/MW

Więcej: